Herec Ondřej Vetchý sa rozhodol brániť svoje meno a podal trestné oznámenie. Žiada políciu, aby preverila, odkiaľ poslanec hnutia ANO Pavel Růžička získal informácie, ktoré podľa Vetchého poškodzujú jeho povesť a ktoré vníma ako jasné ohováranie. Poslanec však odmieta prezradiť zdroj a novinárom oznámil, že sa plánuje odvolať na poslaneckú mlčanlivosť.
Herec Ondřej Vetchý, ktorý vedie dobrovoľnícky spolok Skupina D, sa v posledných mesiacoch ocitol pod verejným tlakom a s obvineniami, ktoré považuje za nepravdivé a škodlivé. Skupina D pritom na svojom webe uvádza, že získala od darcov už takmer štvrť miliardy českých korún, ktoré použila na nákup 24-tisíc dronov určených pre ukrajinských obrancov v boji proti ruskej agresii. Všetky drony majú byť podľa spolku legálne vyvezené a odovzdané ukrajinským vládnym silám. Píše seznamzpravy.cz.
Vetchý už v januári podal trestné oznámenie, ktorým žiada políciu, aby preverila, kto šíri diskreditačné informácie o aktivitách spolku. Ako potenciálne kľúčového svedka označil poslanca hnutia ANO Pavla Růžičku, ktorý Skupinu D opakovane kritizuje.
Vetchý chce, aby polícia zistila, odkiaľ Růžička získal informácie, ktoré považuje za klamlivé. Poslanec sa však odvoláva na svoju poslaneckú mlčanlivosť a tvrdí, že všetko, čo povedal, bolo prerokované v rámci parlamentu. Polícia ho doposiaľ ani nekontaktovala.
Růžička pritom vo februári napríklad vyhlásil, že Skupina D na Ukrajinu nevyviezla ani jeden dron. Odvolával sa na informácie z Ministerstva priemyslu, ktoré povoľuje vývoz tovaru dvojitého použitia – teda aj dronov. Lenže v dokumentoch ministerstva, ktoré majú novinári k dispozícii, sa nič podobné nenachádza. Naopak, minister Lukáš Vlček uviedol, že údaje o vývoze sú utajené. Členovia spolku navyše doložili licenčnú dokumentáciu dokazujúcu, že o vývoz legálne žiadali a colnými dokladmi preukázali, že drony boli doručené ukrajinským vládnym silám.
Na spolok Skupina D však zaútočil aj ďalší predstaviteľ hnutia ANO, Radek Vondráček, ktorý v televíznom vysielaní obvinil spolok z neetického predpredaja čínskych dronov. Tvrdil, že istá firma ich iba prelepí nálepkami a predá za dvojnásobnú cenu. Aj tieto tvrdenia Vetchý považuje za ohováranie a súčasť diskreditačnej kampane.
Montážna hala a forenzný audit
Redaktori Zoznam Správ navštívili montážnu halu, kde sa drony pre Skupinu D skladajú. Hala patrí súkromnej firme, ktorá nakupuje komponenty z rôznych krajín a drony zostavuje na mieru podľa požiadaviek ukrajinských príjemcov.
Reportéri tiež nahliadli do forenzného auditu vykonaného renomovanou audítorskou firmou, ktorý potvrdil, že prostriedky spolok využil transparentne – na nákup dronov, prevádzku webu či logistiku.
Vetchý v trestnom oznámení uvádza, že jeho spolok zákony dodržiava a funguje s čistým úmyslom pomôcť nielen Ukrajine, ale aj ochrániť Českú republiku. Napriek tomu vraj čelí nepravdivým obvineniam, že peniaze zo zbierok boli zneužité, vrátane osočovania, že si niekto zo spolku kúpil luxusný tovar.
Do vyšetrovania sa zatiaľ žiadna výrazná zmena neudiala. Prípad bol predaný Obvodnému štátnemu zastupiteľstvu pre Prahu 1 a ďalej Obvodnému oddeleniu polície, ktoré má kompetenciu aj nad Poslaneckou snemovňou. Ani Vetchý, ani navrhnutí svedkovia zatiaľ neboli políciou kontaktovaní. Prokuratúra len vyzvala Vetchého, aby doplnil konkrétne medializované výroky, ktoré považuje za nepravdivé.
Ministerka iniciovala preverovanie vojakov
Medzi navrhovanými svedkami je aj ministerka obrany Jana Černochová, ktorá v reakcii na interpelácie poslanca Růžičku iniciovala vyšetrovanie vojakov, ktorí cvičili s dronmi od Skupiny D. Prípad zadala inšpekcii ministerstva obrany a neskôr aj Vojenskej polícii, ktorá ho stále preveruje. Černochová sa v minulosti dostala do konfliktu so šéfom Generálneho štábu Karlom Řehkom, ktorý projekt spolku podporuje. Podľa svedectiev sa objavili podozrenia, že inšpekcia manipulovala vyšetrovanie tak, aby Skupinu D poškodila.
Zatiaľ nie je známe, či bola ministerka vypočutá, no ako významný svedok je v podaní Ondřeja Vetchého uvedený aj šéf Vojenského spravodajstva Petr Bartovský. Jeho hovorca uviedol, že ich doposiaľ nikto neoslovil.
V snahe znížiť napätie sa do situácie vložil premiér Petr Fiala, ktorý na konci februára zvolal stretnutie medzi zástupcami Skupiny D a ministerkou obrany. Navrhol, aby obe strany uzavreli memorandum o spolupráci. K tomu však zatiaľ nedošlo.
Čo je spolok D?
Spolok Skupina D bol založený v roku 2023 s cieľom podporiť vývoj vojenských inovácií a zároveň poskytovať materiálnu a informačnú pomoc Ukrajine. Medzi jeho zakladateľov patria známe osobnosti ako bezpečnostný analytik Milan Mikulecký, herec Ondřej Vetchý a predseda organizácie Post Bellum Mikuláš Kroupa.
Čestným predsedom spolku je náčelník Generálneho štábu Karel Řehka, ktorého angažovanosť v tomto projekte však opakovane vyvoláva nevôľu ministerky obrany Jany Černochovej.
Hoci samotný spolok nečelil priamemu vyšetrovaniu, niektorí vojaci, ktorí cvičili s dronmi typu Nemesis darovanými armáde zo strany Skupiny D, sa stali predmetom preverovania zo strany ministerskej inšpekcie i Vojenskej polície. Práve tieto okolnosti ešte viac vyhrotili už dlhšie trvajúce napätie medzi ministerkou obrany a generálom Řehkom. Ich spory sa tiahnu takmer tri roky a vychádzajú z rôznych oblastí – od schvaľovania zahraničných ciest príslušníkov armády, cez personálne nominácie, až po komunikáciu náčelníka generálneho štábu na sociálnych sieťach.