Od drastických zmien vzhľadu po komplexné psychologické transformácie – je za hereckými premenami predovšetkým maskérska bravúra alebo číry talent?
Niektoré filmové masky vyžadujú rozsiahlu prácu s výplňami, protézami a ťažkým líčením, iné sú založené najmä na mimike herečky. Aj preto za svoju hereckú prácu získala najprestížnejšie filmové ceny len niektoré.
Demi Moore v „The Substance“
Roky potom, ako zmizla z reflektorov, vrátila sa v plnej sile s žánrovým výkonom.
V Substancii stvárňuje televíznu hviezdu, ktorá vyskúša tajomný elixír na prinavrátenie mladosti. V závere ju účinky substancie premenia na nepoznanie, spomína magazín bolavip.com.
Tilda Swinton v „Trainwreck“
Tilda Swinton predviedla svoje transformačné schopnosti niekoľkokrát. V komédii Vykoľajená stvárnila glamour redaktorku.
So zdravo opálenou pokožkou a vysokým stylingom bola úloha vtipnou prestávkou medzi jej tradične éterickými postavami.
Marion Cotillard v „La Vie en Rose“ (OSCAR)
Marion Cotillard v Edith Piaf v životopisnom filme predviedla nevídanú premeny.
S použitím zložitého líčenia a popri fyzicky náročnom výkone Cotillard dokonale zachytila každé obdobie hektického života ikonickej speváčky.
Glenn Close v „The Deliverance“
V slabšie hodnotenom hororovom trileri Spasenie sa oscarová Glenn Close vžila do roly matriarchy Alberty trpiacej rakovinou a jej dramatická premena v scéne exorcizmu je jednou z mála hodnotných momentov snímky.
Mariah Carey v „Precious“
Speváčka šokovala divákov, keď sa vzdala svojho glamúrskeho imidžu v Precious a zďaleka nie márne stvárnila zúfalú sociálnu pracovníčku v emotívnej dráme z chudobného predmestia.
Cate Blanchett v „I’m Not There“
Ako jediná žena si popri viacerých hercoch zahrala Boba Dylana v elektrizujúcej poetickej dráme I’m Not There. Jej vychudnutá postava, strapatá parochňa a dokonale verná imitácia Dylanovho hlasu a pohybov ukázali, ako kvalitne zvláda premeny.
Tie napokon manifestovala priam v divadelnom podaní v experimentálnej umeleckej dráme Manifesto – dokonca až na 12-tu.
Helena Bonham Carter v „Planet of the Apes“
Helena Bonham Carter stvárnila sympatickú šimpanzicu Ari v Planéte opíc od Tima Burtona. Pokrytá detailnými protézami a stvárňujúca opičie pohyby sa stala takmer nepoznateľnou.
Nielen tento výkon dokázal jej silné žánrové schopnosti.
Karen Gillan v „Guardians of the Galaxy“
Karen Gillan šokovala fanúšikov, keď si oholila hlavu a „zmodrala“ v komiksovej filmovej sérii Strážcovia galaxie.
Kybernetická bojovníčka vo vesmíre nestratila na uveriteľnosti maskou ani gestami.
Cameron Diaz v „Being John Malkovich“
Aj Cameron Diaz sa pred štvrťstoročím vykašľala na imidž a strihla si postavu kučeravej outsiderky v experimentálnej dráme V koži Johna Malkovicha.
S minimálnym makeupom, dramatickým účesom a nezvyčajnou gestikuláciou sa na míle vzdialila od svojich tradičných romantických komédií.
Tilda Swinton v „The Grand Budapest Hotel“
Tilda Swinton v Grandhoteli Budapešť prešla fascinujúcou premenou na morbídne starú Madame D. až mnohí ani nezistili, že za postavou stojí práve ona.
Vo filmoch vizuálneho mága Wesa Andersona však nejde o žiadnu raritu.
Meryl Streep v „Angels in America“
Niekoľkonásobne ocarová Meryl Streep sa v dramatickej fantasy sérii Anjeli v Amerike bravúrne zžila s viacerými postavami.
Jessica Chastain v „The Eyes of Tammy Faye“ (OSCAR)
Jessica Chastain oživila televíznu evanjelistku Tammy Faye Bakker aj silne autentickou premenou, keď spolu s mejkap tímom odzrkadlili jej typický dobový imidž.
Chastain sa dokonale zžila aj s gestikuláciou, čo jej vynieslo najprestížnejšiu filmovú cenu po predošlých dvoch nomináciách.
Rooney Mara v „The Girl with the Dragon Tattoo“
Rooney Mara prešla dramatickou premenou na akčnú hrdinku Lisbeth Salander v americkej verzii filmovej série podľa knižného bestselleru Millennium.
S piercingami, tetovaniami a oholeným obočím vytvorila drsný a nezabudnuteľný vzhľad, ktorý dokonale násobil intenzitu postavy.
Tilda Swinton v „Suspiria“
Tilda Swinton sa vo filme Suspiria premenila na viacero postáv, vrátane Madame Blanc a Matky Heleny Markos.
Jej premena na Dr. Josefa Klemperera, 82-ročného psychoterapeuta, bola najúchvatnejšia.
Halle Berry v „Cloud Atlas“
Halle Berry sa v Cloud Atlas predstavila v rôznych rolách naprieč časovými érami, najmä ako Jocasta Ayrs a futuristická ázijská lekárka. Dramatické premeny postavy dodali filmu silný vizuálny rozmer.
Charlize Theron v „Monster“ (OSCAR)
Charlize Theron prešla nepoznateľnou premenou, keď stvárnila sériovú vrahyňu Aileen Wuornos. S použitím tvárových protéz, pribratím na váhe a dokonalým napodobnením manierov a hlasu postavy, Theron úplne opustila svoj hollywoodsky imidž.
Tento výkon navždy povýšil pohľad na jej herecké schopnosti.
Nicole Kidman v „The Hours“ (OSCAR)
Nicole Kidman predviedla jednu z najúžasnejších premien v modernom kinematografii, keď stvárnila spisovateľku Virginiu Woolf v nezabudnuteľnej 3-vrstvovej dráme Hodiny.
S použitím nosnej protézy, no najmä intenzívnym melancholickým herectvom priniesla absolútnu esenciu komplikovanej osobnosti spisovateľky.
Glenn Close v „Hook“
Glenn Close prekvapila nespoznateľným výzorom v Spielbergovom podaní príbehu o Petrovi Pannovi, kde sa ukázala v kratšej úlohe bradatého piráta menom Gutless.
S ťažkým majkapom a drsným vystupovaním sa stala úplne neidentifikovateľnou.
Margot Robbie v „Mary, Queen of Scots“
Nezabudnuteľné masky a kostýmy sa predviedli v zabudnutej historickej drámy o škótskej kráľovnej. Výkon Robbie bol jedným z najpozoruhodnejších v jej kariére, aj keď na Oscara za túto rolu nenominovali.