Slovensko je krajina hradov, majestátnych zrúcanín, romantických pevností aj tajuplných ruín uprostred lesov. Či už túžite po nenáročnej prechádzke s výhľadom, rodinnom výlete s deťmi alebo objavovaní menej známych miest, výber je pestrý. V tomto článku vám prinášame prehľad tipov na najzaujímavejšie hrady, ku ktorým vedú turistické chodníky, značené trasy aj pohodlné cesty. Nechajte sa inšpirovať a vydajte sa po stopách histórie našej histórie.
Hrad Uhrovec
Uprostred lesov pohoria Strážovské vrchy sa na skalnatom hrebeni vypína Hrad Uhrovec – zachovalá stredoveká zrúcanina s bohatou históriou a výnimočnou atmosférou. Jeho múry, ktoré odolali stáročiam, dnes lákajú milovníkov histórie aj turistov.

Ako sa sem dostať?
Najrýchlejšia trasa
Ak túžite po nenáročnom výstupe, ideálna trasa vedie z obce Uhrovské Podhradie, lokalita Čerešňová. Po zelenej turistickej značke sa dostanete k hradu za približne 45 minút. Trasa je vhodná aj pre menej skúsených turistov a ponúka krásne výhľady už počas výstupu.
Alternatíva cez Jankov vŕšok
Ďalšia možnosť cesty vedie z lokality Jankov vŕšok. Trasa vedie najskôr po červenej značke a následne sa napojí na modrú, pričom vám výstup zaberie asi 1 hodinu a 30 minút.
Najdlhšia trasa
K hradu sa dá dostať aj z obce Uhrovec cez spomínaný Jankov vŕšok. Tento variant sleduje rovnakú kombináciu značiek – červenú a modrú, no trvá približne 2 hodiny a 30 minút. Odmenou za námahu vám bude tichá, lesná trasa s minimálnym ruchom a výbornými výhľadmi.
Divínsky hrad
Na okraji obce Divín sa vypína majestátna zrúcanina známa ako Divínsky hrad. Tento pôvodne gotický hrad z 13. storočia kedysi chránil južné hranice Uhorska pred tureckými vpádmi. V 17. storočí patril mocnému rodu Balassovcov a neskôr sa stal súčasťou rozsiahleho panského sídla. Hoci bol v roku 1683 zničený cisárskymi vojskami, dodnes si zachoval čaro niekdajšej pevnosti.
Dnes je Hrad Divín obľúbeným výletným miestom, ktoré v sebe spája historickú atmosféru, výbornú dostupnosť a krásne výhľady.

Ako sa sem dostať?
Rýchly výstup pre každého
Prístup k hradu je mimoriadne jednoduchý. Z obce Divín vedie červená turistická značka, po ktorej sa na hrad dostanete pešo do 10 minút. Trasa je nenáročná a z časti bezbariérová, takže ju zvládnu aj rodiny s deťmi, seniori či návštevníci s obmedzenou mobilitou.
Hrad Dobrá Voda
Hlboko v lesoch Malých Karpát, neďaleko obce Dobrá Voda, sa nachádza romantická zrúcanina Hradu Dobrá Voda. Pochádza zo začiatku 14. storočia a slúžil ako strážna pevnosť na ochranu dôležitej cesty cez Malé Karpaty. Dnes patrí medzi tiché, málo frekventované miesta, kde si návštevník vychutná pokoj prírody, výhľady aj dotyk histórie.

Ako sa sem dostať?
Najjednoduchšia trasa
Najlepší spôsob, ako sa dostať k hradnej zrúcanine, je začať výlet pri kostole v obci Dobrá Voda, kde sa nachádza aj malé parkovisko. Odtiaľ vedie červená turistická značka, ktorá vás privedie až k odbočke k hradu. Celý výstup trvá približne 30 minút a je nenáročný, vhodný aj pre rodiny s deťmi.
Trasa z obce Hradište pod Vrátnom
Na hrad sa dá vydať aj z obce Hradište pod Vrátnom. Od miestnej pošty sa napojíte na modrú značku, ktorá vás privedie až k rázcestiu Skalie. Tu sa trasa spojí s červenou značkou, po ktorej dorazíte až k zrúcanine. Tento výstup je dlhší a trvá približne 1 hodinu a 20 minút, no ponúka viac ticha a pekných výhľadov.
Hrad Čabraď
Hrad Čabraď, zrúcanina, ktorá kedysi chránila dôležité obchodné cesty a strážila prístup do banských miest. Postavený bol už v 13. storočí a v priebehu dejín ho ovládali viaceré významné šľachtické rody. V 17. storočí slúžil ako protiturecká pevnosť, no po strate svojho strategického významu bol opustený a chátral.
Dnes patrí medzi najromantickejšie a zároveň najizolovanejšie hradné ruiny Slovenska. Aj vďaka svojej odľahlosti si zachoval pôvodnú atmosféru.

Ako sa sem dostať?
Dve trasy
Najkrajší spôsob, ako sa dostať k hradnej zrúcanine, ponúkajú značené turistické trasy z okolitých obcí. K hradu vedie približne 5 kilometrov dlhá turistická trasa z obce Čabradský Vrbovok alebo Kostolný Vrch. Obidve trasy prechádzajú malebnou lesnou krajinou Krupinskej planiny a ponúkajú návštevníkom ticho, pokoj a dotyk s prírodou.
Spišský hrad
Spišský hrad sa rozprestiera na travertínovom vrchu nad obcou Spišské Podhradie a vďaka svojej výnimočnosti bol v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Prvé zmienky o hrade siahajú do 12. storočia a počas stáročí bol sídlom kráľov, šľachticov aj vojenskej posádky. Dnes patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky na Slovensku.

Ako sa sem dostať?
Pešo priamo spod hradného kopca
Najrýchlejšia cesta k hradnej bráne vedie z parkoviska priamo pod hradom, odkiaľ je to krátky výstup, vhodný aj pre menej zdatných turistov. Táto možnosť je ideálna pre rodiny s deťmi či návštevníkov, ktorí chcú stihnúť prehliadku hradu bez náročnej turistiky.
Trasa zo Spišského Podhradia
Ak chcete spojiť výlet s príjemnou prechádzkou, môžete sa vydať z obce Spišské Podhradie. Od zastávky SAD je to približne 30 minút, kým zo železničnej stanice sa na hrad dostanete asi za 20 minút. Trasy sú nenáročné a vedú malebným okolím s výhľadom na majestátnu siluetu hradu, ktorá vás bude sprevádzať počas celej cesty.
Sezónna železničná linka
Počas letnej turistickej sezóny je oblasť obsluhovaná aj vlakmi na trase Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, ktoré sú obľúbené najmä medzi výletníkmi a rodinami hľadajúcimi pohodlný prístup k pamiatke.