Poslanci Národnej rady ukončili 5. rokovací deň 9. schôdze. O novele Trestného zákona by mali rozhodnúť zrejme vo štvrtok 8. februára. Počas stredy vystúpili všetci zvyšní prihlásení rečníci, ráno by mal v záverečnom slove pokračovať minister spravodlivosti Boris Susko.
Diskusia k Trestnému zákonu v druhom čítaní sa začala 31. januára. Poslanci vládnej koalície už v úvode odhlasovali, že bude trvať 62 hodín. Vystúpili desiatky opozičných poslancov, predložili desiatky pozmeňujúcich návrhov. Do diskusie sa viackrát zapojil minister spravodlivosti a niekoľkí koaliční poslanci, informuje TASR.
V závere diskusie ešte predložil koaličný poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) ďalší pozmeňujúci návrh. Precizuje viaceré ustanovenia. Navrhol napríklad rozšíriť dôvody povinnej obhajoby aj o konania o trestných činoch, za ktoré zákon ustanovuje trest odňatia slobody s hornou hranicou najmenej desať rokov. Precizovať chce tiež podmienky stíhania sudcu pre trestný čin ohýbania práva. Návrh rieši aj umiestnenie páchateľa do detenčného ústavu i vtedy, ak ide o páchateľa trestného činu spáchaného zo sexuálneho motívu.
Opozícia údajne len zavádza
„Neviem, kto vám pripravuje poklady, no nehovoríte pravdu, “ povedal Gašpar. Podľa jeho slov opozícia len straší. „Vytvárate v spoločnosti predstavu o tom, že teraz sa tu zvýši niekoľkonásobne kriminalita,“ komentoval.
Ako píšu noviny.sk., podľa Gašpara si nechce opozícia priznať, že sa tu v posledných rokoch diali nezákonné veci. „To nekonštatujem ja, že tu boli porušované práva, konštatujú to rozhodnutia Ústavného súdu,“ dodal. Igorovi Matovičovi napríklad vyčítal politizáciu trestných stíhaní, keďže v minulosti odkázal Robertovi Ficovi, že patrí do väzenia.
Rozhodne sa 8. februára
Predseda parlamentu Peter Pellegrini zdôraznil, že novela Trestného zákona bude schválená s ďalšimi pozmeňujúcimi návrhmi, ktoré rozplynú aj obavy Európskej komisie.
„Ja som si vždy ctil protesty. Pokiaľ sú protesty slušne, tak nemá dôvod štát proti nim zasiahnuť,“ vyjadril sa aktuálny kandidát na prezidenta. Zároveň dodal, že protesty nezmenia to, že bude UŠP zrušený.
„Očakávam, že sa bude hlasovať zajtra doobeda,“ dodal predseda parlamentu. Koalícia sa teda vyhla tomu, aby schválila chystané zmeny počas protestu.