fbpx

Hokej – MS 2023: Proti favorizovanej Kanade už aj s Nemcom, v bránke premiérovo Hlavaj

Reklama
Na snímke vpravo Patrik Koch (Slovensko) vyráža strelu, v¾avo David Tomášek (Èesko) a vpravo brankár Stanislav Škorvánek (Slovensko) v zápase základnej B-skupiny Slovensko - Èesko na 86. majstrovstvách sveta v ¾adovom hokeji v lotyšskej Rige v piatok 12. mája 2023. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** 86. majstrovstvá sveta v ¾adovom hokeji základná B skupina súboj

Zdroj foto: TASR

Hokej – MS 2023: Proti favorizovanej Kanade už aj s Nemcom, v bránke premiérovo Hlavaj

Slovenskí hokejisti si v sobotňajšom zápase proti domácemu Lotyšsku pripísali prvé tri body do tabuľky B-skupiny. Dnes o 15:20 h ich v Rige čaká ďalší súper, na ktorom by si radi vylepšili bodové konto – nebude to však nič ľahké, postavia sa proti favorizovanej Kanade

Ťažko vydreté body s domácim výberom

V sobotňajšom zápase sme mali raketový úvod, keď už v prvej minúte po prihrávke aktívneho Petra Cehlárika skóroval do Šilovsovej bránky Matúš Sukeľ. Celkovo sme mali v prvej tretine prevahu, dobre sme korčuľovali a domáci výber do zakončení príliš nepúšťali. Celkovo to bol defenzívnejší zápas, ako býva medzi Slovenskom a Lotyšskom obvykle.
Veľmi dobre nás počas celého zápasu držal vo výsledkovej nádeji brankár Stanislav Škorvánek, ktorý počas celého zápasu zaznamenal 28 úspešných zákrokov. Ale ani on však nestačil na presné zakončenie Abolsa z 37. min, ktoré sa zrodilo po chybe Olivera Okuliara.

Neskôr sme to mali na ľadovej ploche zložité – bola to až priveľká dráma vzhľadom na naše víťazné, lež trojbodové ambície. Napokon nás vykúpil gól Mareka Hrivíka 10 minút pred koncom. Predchádzala mu tvrdá Kochova rana, ktorú náš kapitán prezieravo dosledoval a pohotovo ju dorazil do domácej bránky. V závere sme si víťazstvo ustrážili.

Dosiahli tak víťazstvo, ktorým sme si pootvorili dvere do štvrťfinále a „odrezali“ domáci výber, ktorý ale ešte akiste v B-skupine nepovedal posledné slovo. „Každé víťazstvo je dôležité. Na majstrovstvách sveta už nie sú ľahké zápasy. Musíme byť pripravení celých šesťdesiat minút. Zblokovali sme množstvo striel, podržal nás brankár Stanislav Škorvánek. Potešilo ma, ako sa všetci hráči pýtali na ľad a chceli v závere pomôcť k výhre. Škoda, že sme si to tak skomplikovali a nevyužili množstvo šancí. Patrik Koch to spravil pri víťaznom góle výborne – tvrdo vystrelil, brankár Šilovs puk neudržal a Marek Hrivík ho upratal do bránky. Bol presne tam, kde mal byť,“ hovoril po stretnutí tréner Slovenska, Kanaďan Craig Ramsay.

Proti javorovým listom v znamení zmien, Nemec v prvej obrane

Dnes proti Kanade (15:20 h) to bude pre slovenský národný tím poriadna fuška. Náš súper má za sebou podobne ako náš výber 2 zápasy, keď najprv zdolal pomerne suverénne Lotyšsko, aby sa trochu natrápil so Slovincami (5:2). Kanada má však zrelé, skúsené a kvalitné mužstvo zložené hneď z niekoľkých hviezdnych mien kanadsko- americkej NHL.

Náš realizačný tím si je vedomý sily a variability súpera a mieni pred dneškom spraviť niekoľko personálnych zmien na súpiske. „Jednou zo zmien bude post brankára. Stanislav Škorvánek bol proti Lotyššku znova brilantný. Podal dva veľmi solídne výkony. Dnes bude pravdepodobne chytať iný brankár a Stanovi dožičíme oddych. A potom sa rozhodneme, čo ďalej. Určite však Škorvánek ukázal, že môže byť jednotka tímu na tomto šampionáte,“ hovoril Craig Ramsay.

Na jeho slová nadviazal asistent trénera Andrej Podkonický. „Mali sme dva zápasy po sebe, chlapci bojovali až konca. V nedeľu sme tak dali chalanom dobrovoľný tréning… O brankárovi sa ešte porozprávame. Chceme urobiť zmeny, či už v prvej, alebo druhej päťke. Šimon Nemec by mal byť v prvej presilovke a aj v prvej obrane, len je ešte otázne, s kým. Proti Kanade nastúpime na osem obrancov. Zápasov je veľa, tím mal toho dosť, potrebujeme rozložiť naše sily. Začneme vzadu ôsmi a potom to počas zápasu zúžime na šesť,“ hovoril Andrej Podkonický. Podľa nás nastúpi Šimon Nemec v obrannej dvojici s Patrikom Kochom. Alternatíva sa ponúka so Samuelom Kňažkom.

Opäť Craig Ramsay: „Snažíme sa vytvoriť si dostatočné sebavedomie, len musíme hrať „čistejšie“. Vyvarovať sa zbytočných faulov, ktoré nás zrážajú k zemi… Proti Kanade je to vždy náročné. Budeme musieť načrieť na dno svojich síl, každý v tíme musí podať stopercentný výkon. Potrebujeme vyhrávať osobné súboje proti tímu, ktorý je zvyknutý tie súboje vyhrávať,“ zakončil.

V bránke so Samuelom Hlavajom

Samozrejme, základná skupina a celkovo šampionát je dlhý a náročný. Aj preto prichádza k rotáciám a zmenám, ku ktorým sa realizačný tím odhodlal pred zápasom s Kanadou. Jednou zo zmien bude aj zmena na poste brankára, kde sa očakáva príchod Samuela Hlavaja do nášho bránkoviska. Je to cielená, vskutku rozumná zmena. Hlavaj už má skúsenosti so zámorským hokejom a síce bol v tomto ročníku skôr dvojka v Slovane Bratislava, má kvalitu a potenciál dnes podľa možností úspešne čeliť kanadským pokusom z hokejok.

Samuel Hlavaj je stále mladý, ešte len 21- ročný brankár, ktorého tohtosezónne výkony „predali“ do českej Komety Brno. Dnes má šancu zažiariť a cítime, že sa na nedostatok práce nebude musieť sťažovať. „Cítim sa dobre. Nálada v tíme je výborná. Bude to jeden z najťažších súperov v skupine, ak nie ten najťažší. Splnený sen pre mňa je už len to, že som na majstrovstvách sveta. Ak by som dostal šancu v bránke proti javorovým listom, bolo by to úžasné… V posledných dňoch sme veľa zapracovali na obrane. Naša hra je organizovanejšia, každý si dáva väčší pozor na prípadné chyby. Ubojovaná a vydretá výhra nad Lotyšskom scelila kolektív,“ vyjadril sa Samuel Hlavaj.

Zápas B- skupiny Slovensko – Kanada začína v Rige o 15:20 h.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie