Británia ostro kritizovala najnovšiu ponuku finančných odmien od hongkonských úradov za informácie vedúce k zadržaniu prodemokratických aktivistov žijúcich v Spojenom kráľovstve. Podľa britských predstaviteľov ide o ďalší príklad „nadnárodného útlaku“.
Hongkonské úrady ponúkajú sumy od 25 000 do 125 000 dolárov (až 106 000 eur) za informácie, ktoré by viedli k zatknutiu 19 známych osobností demokratického exilu. Mnohí z nich našli nový domov práve v Spojenom kráľovstve. Informuje portál BBC.
Medzi osobami s najvyššou vypísanou odmenou sú Choi Ming-da a Fok Ka-chi, ktorí podľa polície prevádzkovali na sociálnych sieťach kanál s názvom Tuesdayroad. Na zozname figurujú aj bývalý poslanec hongkonského parlamentu Nathan Law či aktivista a komentátor Yuan Gong-Yi.
Čínska reakcia: Západ zasahuje do vnútorných záležitostí
Peking opakovane odmietol medzinárodnú kritiku týchto krokov a označil ju za „zasahovanie do vnútorných záležitostí“. Ide pritom už o tretiu sériu výziev tohto druhu – prvé boli zverejnené v júli a decembri 2023 a mierili najmä na známych disidentov ako Nathan Law či Simon Cheng, bývalý zamestnanec britského konzulátu v Hongkongu.
Všetkých 19 hľadaných osôb čelí obvineniam z porušenia prísneho čínskeho zákona o národnej bezpečnosti. Ten bol prijatý v roku 2020 ako reakcia na masové protivládne protesty v Hongkongu z predchádzajúceho roka. Kritici tvrdia, že zákon zlikvidoval slobodu prejavu a prakticky zrušil nezávislosť miestneho právneho systému.
150-tisíc Hongkončanov našlo útočisko v Británii
Spojené kráľovstvo od roku 2021 ponúka špeciálny vízový program pre držiteľov tzv. BNO pasu (British National Overseas) a ich rodiny. Tento program im umožňuje legálny pobyt, prácu a cestu k britskému občianstvu. Podľa údajov ministerstva vnútra sa tak do krajiny presťahovalo už okolo 150-tisíc ľudí z Hongkongu.
BNO pas bol vytvorený ešte pred odovzdaním Hongkongu Číne v roku 1997 a poskytuje jeho držiteľom určitú formu ochrany a konzulárnej asistencie – aj keď automaticky nezaručuje občianske práva.
Británia ukončila vydávanie osôb s Hongkongom
V reakcii na tieto udalosti britská vláda oznámila, že úplne ukončila právnu spoluprácu s Hongkongom v oblasti vydávania osôb. Ako uviedli ministri Lammy a Cooperová: „UK je oddané ochrane ľudských práv, právneho štátu a bezpečnosti všetkých jednotlivcov na svojom území.“
Dvojica zároveň zdôraznila: „Táto vláda bude naďalej stáť po boku ľudí z Hongkongu vrátane tých, ktorí si z Británie urobili svoj nový domov. Ochrana ich práv, slobôd a bezpečia je pre nás najvyššou prioritou.“