Na francúzskom ostrove Réunion si epidémia horúčky chikungunya vyžiadala životy dvoch osôb vo veku 86 a 96 rokov. Ide o prvé potvrdené úmrtia od začiatku epidémie v auguste 2024.
86-ročný a 96-ročný muž zomreli minulý týždeň na vírus, ktorý spôsobuje horúčku a silné bolesti kĺbov. Prefektúra Réuniónu a Regionálna zdravotnícka agentúra vyjadrili hlboké zármutky nad úmrtím dvoch ľudí, ktoré nastali v minulom týždni v dôsledku horúčky chikungunya. Informuje portál rfi.fr.
Tento zámorský francúzsky ostrov, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne, sa stále potýka s následkami tejto epidémie. Horúčka sa objavila už v auguste 2024 a od tej doby sa ňou nakazilo viac než 8500 osôb. Z nich 77 skončilo v nemocnici na začiatku tohto mesiaca. Prefekt ostrova, Jacques Billant, minulý týždeň vyhlásil stav „epidémie strednej intenzity“ a občanom ostrova odporučil, aby sa nechali očkovať, aby sa minimalizovalo ďalšie šírenie choroby.
Horúčka chikungunya sa na Réunione vyskytla aj v minulosti. V rokoch 2005 až 2006 sa ňou nakazilo až 260 000 ľudí, čo predstavovalo tretinu obyvateľov ostrova, a 225 z nich tejto chorobe podľahlo. Minulý rok bol prvým od roku 2010, kedy sa choroba opäť objavila na tomto území, informuje agentúra.
Toto ochorenie, ktoré sa prvýkrát objavilo v Tanzánii v 50. rokoch minulého storočia. Vírus chikungunya šíria dva druhy komárov, ktoré prenášajú aj horúčku dengue a Zika. Ochorenie nie je zvyčajne smrteľné, ale môže byť nebezpečné pre starších ľudí alebo ľudí s inými zdravotnými problémami. Názov „chikungunya“ pochádza z jazyka Kimakonde v južnej Tanzánii. Znamená to „skriviť sa“ a vzťahuje sa na ohnuté držanie tela ľudí trpiacich bolesťami kĺbov spôsobenými vírusom. U niektorých pacientov môžu nastať aj vyrážky a zvracanie.
Chikungunya sa šíri prostredníctvom uhryznutia komárom, ktorý sa nakazí saním krvi infikovanej osoby. Medziľudský prenos tejto choroby však vedecké výskumy nepotvrdili. V drvivej väčšine prípadov nie je choroba smrteľná, avšak starší ľudia môžu byť náchylnejší na závažné komplikácie. Bolesť kĺbov môže trvať aj niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov, čo výrazne ovplyvňuje kvalitu života postihnutých osôb.
Skúška vakcíny
V júni 2023 francúzsko-rakúsky výrobca liekov Valneva zverejnil pozitívne výsledky zo štúdie svojej vakcíny proti horúčke chikungunya. Štúdia tretej fázy, ktorá bola randomizovaná a kontrolovaná placebom, testovala živú oslabenú vakcínu využívajúcu oslabenú verziu vírusu s cieľom zistiť, ako účinne spúšťa imunitnú odpoveď.
V podskupine 266 účastníkov, ktorí dostali vakcínu, si až 263, teda 99 %, vyvinulo protilátky, ktoré dokázali neutralizovať vírus chikungunya. Tieto povzbudivé výsledky boli zverejnené v prestížnom časopise The Lancet.
V širšej štúdii, ktorá zahŕňala 4 100 zdravých dospelých, sa preukázalo, že vakcína je „všeobecne bezpečná“, pričom vedľajšie účinky sa podobali tým, ktoré sa vyskytujú pri iných vakcínach. Len u dvoch účastníkov sa objavili vážne vedľajšie účinky spojené s vakcínou, no obaja sa úplne zotavili.