Hospodár Martin Bagar neskrýva obavy, slintačka a krívačka by ho pripravili o ŽIVOBYTIE. Ohrozí ochorenie reality šou?

bagar-farma
Známy hospodár Martin Bagar z reality šou Farma má vlastnú farmu neďaleko Piešťan. Foto: Instagram/farma.markiza , Instagram/bagar.martin/a>
Reklama

S farmárčením je úzko spätý aj známy hospodár z reality šou Farma Martin Bagar, ktorý sa na obrazovkách objavuje už niekoľko rokov.

Slovensko aktuálne čelí výskytu vysoko nákazlivého vírusového ochorenia – slintačky a krívačky. Podľa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR postihuje výlučne určité druhy zvierat, najmä hovädzí dobytok, ošípané a inú raticovú zver. Ľudia ani domáce zvieratá ako psy či mačky ohrození nie sú.

Opatrenia na hraniciach

Prvý prípad zaregistrovali u našich južných susedov 7. marca. Slovensko v reakcii prijalo opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy na našom území.

Ani to však nezabránilo rozšíreniu ochorenia na naše územie, kde ho potvrdili v chovoch dobytka v obciach Medveďov, Ňárad a Bake na juhu Slovenska 21. marca.

Na hraničných priechodoch južného Slovenska platia v súvislosti so šírením nákazy slintačky a krívačky platia prísne opatrenia. Týka sa to spoločných hraníc s Maďarskom, Českom aj Rakúskom. Naši susedia nám zároveň pomáhajú so zvládaním tejto situácie.

Česká polícia z dôvodu slintačky a krívačky už vrátila na územie Slovenska minimálne päť nákladných áut. Dôvodom bol prevoz mäsa z Maďarska či znečistenie krvou.

Napríklad na diaľničnom hraničnom priechode Lanžhot – Brodské je doprava nasmerovaná do jedného jazdného pruhu. Z neho policajti vytipujú autá, ktoré by mohli prevážať živočíšny materiál, prípadne živé zvieratá, a posielajú ich na kontrolu.

Protest farmárov proti zabíjaniu zvierat

Prítomnosť slintačky a krívačky sa nezaobišla bez razantnejších opatrení. Nariadenie určilo usmrtiť v trojkilometrovom okruhu od výskytu choroby aj zdravé zvieratá. V piatok zhruba stovka farmárov, najmä z oblasti Dunajskej Stredy, vyjadrila v Bratislave nesúhlas s prísnymi opatreniami.

Farmári na proteste argumentovali tým, že európska legislatíva priamu likvidáciu zdravých zvierat v ohrozených oblastiach nevyžaduje. Podľa nich je možné namiesto utrácania zaviesť karanténne opatrenia a veterinárnu kontrolu. Vyzvali preto na okamžité zastavenie likvidácie zvierat.

Téma likvidácie zdravých zvierat neunikla ani pozornosti Európskej komisie. Jej hovorkyňa pre oblasť zdravia Eva Hrnčířová vysvetlila, že Brusel nariadenie neprikazuje. Problém je však vysoká nákazlivosť vírusu SLAK.

„Utratiť zvieratá na postihnutých farmách je, bohužiaľ, jediný spôsob, ako predísť tomu, aby sa slintačka a krívačka rozšírili po celom Slovensku alebo po ďalších európskych krajinách,“ uviedla Hrnčířová.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis