fbpx

Hospodárstvo: EK zvýšila odhad rastu inflácie v eurozóne v tomto aj budúcom roku

Reklama
Zdroj foto: twitter/zekvsr

Európska komisia (EK) vo svojej jarnej prognóze zvýšila odhad rastu inflácie v eurozóne a varovala pred „pretrvávajúcimi problémami“, aj keď zároveň uznala, že ekonomika regiónu je odolná.

Komisia zvýšila svoju prognózu rastu spotrebiteľských cien v euroregióne v tomto roku na 5,8 % z predchádzajúcich 5,6 % a v nasledujúcom roku na 2,8 % z 2,5 %. Odvolala sa pritom na silu základných tlakov. Zároveň zlepšila predpoveď hospodárskeho rastu eurozóny v tomto roku na 1,1 % z 0,9 % a v roku 2024 na 1,6 % z 1,5 %.

Kľúčom k revízii odhadu inflácie smerom nahor je najmä pretrvávajúca vysoká miera jadrovej inflácie, bez nestálych cien potravín a energií. Prognóza EK tak ukazuje na výzvy, ktorým čelia predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB). Tá už zvýšila náklady na pôžičky o 375 bázických bodov od júla 2022, aby skrotila infláciu, ale výrazný rast základných cien pretrváva.

Komisia predpokladá tiež, že miera nezamestnanosti v regióne, ktorý zaviedol euro, zostane v roku 2023 nezmenená na úrovni 6,8 % a v roku 2024 klesne na 6,7 ​​%.

V dôsledku pretrvávajúcej napätej situácie na trhu práce, výrazného zvyšovania minimálnych miezd v niekoľkých krajinách a tlaku zo strany zamestnancov na zlepšenie ich kúpnej sily, Komisia očakáva ďalší rast miezd, ktorý však zároveň podporí infláciu.

Prebytok bežného účtu eurozóny sa tento rok zvýši na 2,1 % hrubého domáceho produktu (HDP) z 0,6 % HDP v roku 2022 a v roku 2024 stúpne na 2,4 % HDP.

Aj verejné financie sa budú ďalej zlepšovať, pričom agregovaný rozpočtový deficit eurozóny sa tento rok zníži na 3,2 % HDP z minuloročných 3,6 % a v roku 2024 klesne na 2,4 % HDP, čo je výrazne pod stropom EÚ vo výške 3 %.

Verejný dlh bude tiež klesať. Komisia tento rok predpovedá v celej eurozóne dlh na úrovni 90,8 % HDP, čo je pokles z 93,1 % v minulom roku a ďalšie zníženie na 89,9 % v roku 2024.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie