Hrajú aj vaše deti? Európa ostro zasahuje voči videohernej firme a jej NEKALÝM praktikám

Foto: freepik.com
Reklama

„Game over“ („hra sa skončila“), odkazuje Európska komisia a spotrebiteľské orgány švédskemu vývojárskemu gigantovi Star Stable za vážne porušenia pravidiel ochrany spotrebiteľov. Deti a tínedžeri, ktorí pravidelne hrajú videohry, sú podľa nich obzvlášť zraniteľní voči manipulatívnym obchodným praktikám, ktoré ich nútia míňať viac peňazí.

Sťažnosť na neférové postupy vo videohrách podalo už pred časom 21 spotrebiteľských organizácií z európskej siete CPC-Network. Podľa analýzy týchto organizácií hry ako Fortnite, EA Sports FC 24, Minecraft či Clash of Clans porušujú európske zákony na ochranu spotrebiteľov. Informuje o tom slovenská organizácia S.O.S.  a Európska komisia.

Vlakovou hrou spoločnosti Star Stable Entertainment je dobrodružná hra Star Stable Online, zameraná na jazdu na koni.

Ako najväčšie problémy podnikania švédskej spoločnosti vidia tieto:

  • Priame nabádanie detí na nákup hernej meny či predmetov alebo na presviedčanie dospelých, aby im ich kúpili.
  • Používanie časového tlaku a manipulatívnych techník na ovplyvnenie detí pri nákupoch.
  • Nedostatok jasných informácií o virtuálnej mene, čo vedie k neplánovaným výdavkom.
  • Nezaručenie označovania komerčného obsahu influencermi a neprimerané ovplyvňovanie detí.

Skryté náklady a klamlivé meny

Sťažnosť, ktorú adresovalo združenie BEUC (Európska organizácia spotrebiteľov) Európskej komisii a spotrebiteľskej organizácii CPC-Network, upozorňuje aj na ďalšie praktiky herných spoločností zamerané na maximalizáciu výdavkov hráčov.

Hlavným problémom je zavádzajúci systém prémiových herných mien (alebo tzv. coinov), ktorý zhoršuje prehľad o skutočných cenách digitálnych produktov.

Problémové online platidlá:

  • Hráči nevidia skutočné ceny digitálnych predmetov – hry často ponúkajú balíky virtuálnych mien, ktoré sťažujú ich prepočet.
  • Tvrdí sa, že hráči uprednostňujú prémiové meny, no v skutočnosti by radšej platili priamo v eurách a vývojári túto skutočnosť prehliadajú.
  • Nespravodlivé podmienky obmedzujú práva spotrebiteľov – pravidlá vývojárov často zvýhodňujú samotné spoločnosti na úkor hráčov.

Deti míňajú online aj stovky eur

Najzraniteľnejšou skupinou sú deti a mladiství, ktorých finančná gramotnosť je obmedzená. Podľa dostupných údajov minú európske deti v priemere až 395 eur mesačne na nákupy v hrách. Herné spoločnosti využívajú rôzne psychologické triky na to, aby ich motivovali k ďalším výdavkom.

Generálny riaditeľ BEUC Agustín Reyna upozorňuje, že online svet by nemal byť priestorom na obchádzanie pravidiel: „Spotrebitelia, najmä deti, sú často zavádzaní, aby minuli viac peňazí, než pôvodne plánovali. Regulátori musia zakročiť a zabezpečiť, že virtuálne obchody v hrách budú rovnako transparentné ako reálne predajne.“

Herný priemysel bude regulovaný

BEUC požaduje, aby sa ceny herných predmetov zobrazovali v reálnych menách, čím by sa eliminovalo riziko neprehľadných konverzií a skrytých poplatkov. Organizácia tiež vyzýva regulačné orgány, aby zastavili klamlivé praktiky vývojárov hier.

Herné spoločnosti si podľa BEUC vedome vytvárajú mechanizmy, ktoré nútia hráčov minúť viac, pričom najviac na to doplácajú práve deti.

Prípad Star Stable je len jedným z mnohých, ktoré ukazujú, že sektor videohier potrebuje prísnejšiu reguláciu na ochranu spotrebiteľov.

Hráva absolútna väčšina detí

  • Viac ako polovica spotrebiteľov v EÚ hrá videohry pravidelne. Deti hrajú ešte viac – až 84 % hráčov je vo veku 11 – 14 rokov.
  • V roku 2020 nákupy v rámci hier celosvetovo vygenerovali približne 46 miliárd eur.
  • V posledných rokoch sa výrobcovia orientujú na nákupy v hrách vrátane hernej meny (až necelá polovica).
  • Nekalé praktiky používajú aj sociálne siete – napr. TikTok nemá jasne určenú hodnotu svojej virtuálnej meny.
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia