Viac ako šesť miliónov ľudí by mohlo v priebehu nasledujúcich štyroch rokov zomrieť na AIDS, ak Spojené štáty zastavia financovanie programov na jeho prevenciu a liečbu.
Na tento alarmujúci scenár upozornila Organizácia Spojených národov, pričom vyjadrila vážne obavy z rozhodnutí administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Píše o tom aj Refresher.
Krátko po svojom nástupe do úradu 20. januára Trump podpísal príkaz, ktorý na tri mesiace pozastavil všetky zahraničné finančné toky cez Agentúru USA pre medzinárodný rozvoj (USAID). Neskôr však jeho vláda povolila výnimky pre potravinovú pomoc, urgentné humanitárne zásielky a financovanie liekov v rámci rozsiahleho programu boja proti HIV/AIDS (PEPFAR).
Systém v ohrození
Zástupkyňa Spoločného programu OSN pre HIV/AIDS (UNAIDS) Christine Steglingová vyjadrila vďaku za výnimku, no zároveň upozornila na dôležitú skutočnosť – Spojené štáty financujú až 70 % celosvetového boja proti AIDS a tvoria polovicu rozpočtu agentúry UNAIDS. Dve tretiny z 30 miliónov HIV pozitívnych osôb na svete sú pri liečbe závislé od americkej pomoci.
Napriek povolenej výnimke pre PEPFAR stále pretrvávajú neistoty o tom, či bude financovanie pokračovať aj v budúcnosti.
Neistota ohľadom ďalších rokov
„Je to systémový šok. Sme svedkami veľkého narušenia poskytovania liečebných služieb,“ varovala Steglingová. Podľa nej by zrušenie finančnej podpory pre PEPFAR v rokoch 2025 – 2029 znamenalo až 400-percentný nárast úmrtí na AIDS, čo predstavuje približne 6,3 milióna ľudí.
„Každý cent, každé zníženie (financovania), každé jeho prerušenie bude mať veľký dosah na nás všetkých,“ zdôraznila a apelovala na členské štáty OSN, aby podnikli potrebné kroky na ochranu liečebných programov.
Situácia je kritická napríklad v Etiópii, kde UNAIDS zamestnávala 5000 zdravotníckych pracovníkov financovaných z americkej pomoci – všetky ich zmluvy už boli vypovedané. Okrem toho bolo prepustených aj 10 000 úradníkov zodpovedných za monitorovanie liečby pacientov.
Steglingová upozornila, že úplné zrušenie zahraničnej podpory USA by mohlo viesť k prerušeniu liečby, obmedzeniu prístupu k nej pre nových pacientov a celkovo k ohrozeniu úsilia o prevenciu šírenia HIV infekcií.