HUBÁRI, pozor. Zbieranie hríbov vám môže priniesť pokutu v TISÍCOCH eur. O jednej veci totiž mnohí NETUŠIA a porušujú ju

Zdroj: Canva
Reklama

Na Slovensku patrí hubárčenie medzi obľúbené aktivity. Patrí to k slovenským zvykom, zájsť do hory a nazbierať si večeru. Mnohí si naň spomínajú ešte z detstva, iní ho majú ako sezónny rituál. Avšak máloktorý nadšenec si pri zbieraní húb uvedomuje, že okrem noža a košíka je dôležité mať aj základné právne vedomosti, inak ho huby môžu stáť poriadne veľa. 

Podľa platnej legislatívy si môže každý dospelý človek nazbierať denne najviac dva kilogramy húb – a to výhradne pre vlastnú potrebu. Viac sa považuje za nadmerný zber a už spadá pod podnikateľskú činnosť. V takom prípade je potrebné mať súhlas od správcu lesa.

Ako uviedla pravda.sk, ak takýto zber vykonávate bez povolenia, môžete sa vystaviť riziku vysokej pokuty, ktorá v správnom konaní presahuje aj 3000 eur. Pravidlá zberu sa opierajú o lesný zákon a zákon o ochrane pôdy. A hoci vám vstup do lesa vo všeobecnosti zákon umožňuje, to ešte neznamená, že tam môžete zbierať hocičo a hocikoľko.

Nie všade sú huby voľne dostupné

Najväčšou chybou, ktorej sa hubári dopúšťajú, je zbieranie na miestach, kde je to výslovne zakázané. Ide predovšetkým o súkromné pozemky, ktoré sú oplotené alebo označené zákazom vstupu. V takom prípade nestačí ani dobrý úmysel, z právneho hľadiska ide o porušenie pravidiel, ktoré môže mať finančné následky.

Špecifickú skupinu tvoria chránené územia. Národné parky a rezervácie majú rozdielne stupne ochrany. V oblastiach so štvrtým alebo piatym stupňom ochrany je zber húb úplne zakázaný. To sa týka aj častí obľúbených lokalít ako TANAP, Slovenský raj, Muránska planina či Poloniny.

Miesta, kde je zber húb legálny:

  • štátne a obecné lesy bez zákazu vstupu
  • nekomerčný zber do 2 kg denne
  • oblasti s nižším stupňom ochrany (I. až III.)

Miesta, kde je zber zakázaný alebo obmedzený:

  • súkromné lesy s oplotením alebo značkami
  • chránené územia IV. a V. stupňa
  • poľnohospodárska pôda, lúky a pasienky mimo lesnej funkcie

Nevedomosť neospravedlňuje

Naivná predstava, že hubár „nikomu neškodí“, môže vyjsť draho. Lesná stráž, polícia či stráž prírody môžu na mieste uložiť blokovú pokutu do výšky 300 eur. Ak sa však prípad dostane pred úrad, suma môže vystúpiť až na 3319 eur. A v prípade poškodzovania chránených druhov či prostredia hrozí dokonca trestné stíhanie.

Zvlášť prísne postihy sa týkajú:

  • zberu chránených druhov húb, ako je hríb satanský alebo muchotrávka cisárska
  • narušenia prírodných biotopov v chránených oblastiach
  • nelegálneho predaja húb bez povolenia

Ak plánujete huby predávať, napríklad na trhu alebo výkupni, je potrebné vyžiadať si písomný súhlas od správcu lesa. Bez tohto povolenia riskujete nielen pokutu, ale aj zabavenie húb a náradia.

Hubárska sezóna je už v plnom prúde a správy z celého Slovenska naznačujú, že v niektorých oblastiach sa huby už objavujú vo väčšom množstve. Vlhké počasie podporilo rast húb v regiónoch ako Liptov, Tvrdošín či Malacky, kde hubári hlásia úspešné úlovky kuriatok, bedlí aj dubákov. Naopak, v oblastiach ako Terchová či Hrádok je zatiaľ sezóna slabšia.

Pre zodpovedné a bezproblémové hubárčenie sa odporúča:

  • rešpektovať vlastnícke práva a označenia pozemkov
  • neprekračovať limit 2 kg na osobu a deň
  • zberať šetrne – len dozreté huby, bez poškodzovania podložia

Ak sa rozhodnete vyraziť do lesa, nezabudnite, že príroda si zaslúži rešpekt. Pravidlá zberu nie sú zbytočné, chránia biodiverzitu aj práva ostatných. A čo je najdôležitejšie, neznalosť vás neochráni pred sankciou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis