Hudobný génius, ktorý zanechal nezmazateľnú stopu v slovenskej hudbe, bojoval o kyslík. Dušan Giertl sa smrti neobával

Dušan Giertl
Na snímke nebohý hudobník, Dušan Giertl. Zdroj: Zdroj: INSTAGRAM / Boris Kollar , FACEBOOK/ Vratko Rohoň
Reklama

Dušan Giertl, známy muzikant a producent, ktorý nečakane zomrel v sobotu, bol viac ako len hudobník. Svojim humorom, kritikou a originálnym prístupom k hudbe zanechal hlboký vplyv na slovenskú populárnu hudbu. Jeho posledné projekty a vzťahy s kolegami sú dokonalým odrazom jeho vplyvu a priateľskej povahy, ktorá nezostala bez povšimnuti

Potom, ako dostal vážny zápal pľúc, tak sa 4. februára na sociálnych sieťach obrátil na svojich priateľov s prosbou o požičanie medicínskeho kyslíka, naznačovalo to mnohé, no ani vtedy, ako 63-ročný muzikant plný plánov, pravdepodobne nemyslel na najhoršie. O to viac šokovala správa o jeho smrti, píše týždenník Plus 7 Dní.

Hudobník si určite nepredstavoval, ako blízko je skutočnej smrti. „Práve som sa rozhodol, že budem žiť večne a umriem jedine v prípade, že by mi to nevyšlo,“ vtipkoval Dušan Giertl v novembri minulého roka na sociálnych sieťach.

Dušan Giertl
Na snímke nebohý hudobník, Dušan Giertl. Zdroj: FACEBOOK/ Vratko Rohoň

Jeho tvár sa často neobjavovala na titulných stranách časopisov

Ako producent získal dve slovenské Grammy. Avšak jeho tvár nebola často na titulných stránkach časopisov. V hudobnej branži však medzi kolegami pôsobil s obrovským rešpektom. Bez jeho prítomnosti by slovenská populárna hudba mohla vyzerať úplne inak, a možno by sme ani nepoznali Roba Grigorova. Zdrvený Robo, ktorý sa po Giertlovej smrti vyjadril, že bol jedným z najdôležitejších ľudí v jeho kariére, pripustil:

„Vďaka nemu som začal hrať na basgitaru a spievať vo Ventile RG. Jeho nasmerovanie mi často pomohlo vyhnúť sa životným chybám. Bol to on, kto akceptoval moje pesničky a dal mi sebavedomie, aby som pokračoval v skladaní. Nepotreboval dávať materiálne darčeky, dával niečo cennejšie. Zmenil váš život k lepšiemu. Dal a zabudol, že dal. Nikdy vám nepripomenul, že vám pomohol. To by potvrdilo mnoho našich spoločných priateľov,“ priznal Grigorov.

Spevák tiež vyzdvihol Giertlovu priateľskú povahu a schopnosť povedať ľuďom aj nepríjemné pravdy priamo. „Nikoho nenechal namotaného v omyle. Mal neskutočný humor. Budú mi chýbať jeho politicky nekorektné vtipy. Vedel ľudí vymotať z problému, len pomocou nich. Zažili sme spolu veľa. Ani sa nedá povedať, čo všetko, lebo polovica z toho sa dnes už nesmie povedať a druhú polovicu by mi aj tak nikto neveril. Viem, že už tu nikto taký nikdy nebude. Ešte aj v deň, keď odišiel, ma niečo naučil. Kašlať na prácu, na kariéru, aj na peniaze. Keď máte priateľa, všetko to môžete mať. Ale ani keby ste išli v miliónoch a boli najväčší šéf, priateľa si nekúpite. Nie takého, ako bol Dušan Giertl,“ povedal.

V hudobnej branži bol Dušan Giertl známy len ako Duško alebo Dušky. Okrem účinkovania v skupine Ventil RG sa podieľal aj na založení skupín Mona Lisa s Mirkou Brezovskou a Banket s Richardom Mullerom. Hral tiež v kultovom Limite s Mirom Žbirkom a Lacom Lučeničom, v Moduse vedľa Janka Lehotského, spolupracoval s Luciou Bílou, skupinou Tublatanka, a tiež s finalistami SuperStar Martinom Harichom a Alžbětou Kolečkářovou.

„Budete večný. Na vaše slová, energiu a humor sa nedá zabudnúť,“ napísala mu na rozlúčku dnes už menej známa speváčka.

V posledných rokoch Dušan Giertl pôsobil hlavne ako gitarista a manažér eventovej kapely Starmania, v ktorej spievali Barbora Balúchová a Martina Ostatníková. Krátko pred jeho smrťou stihol založiť skupinu Projekt Katapult, s cieľom nanovo zaranžovať nesmrteľné hity českej legendárnej kapely. Ako speváka si vybral Mariána Greksu a spoločne nahrali skladbu „Jsou špatný dny 2024“. V zostave skupiny bol aj klavírista Peter Koller, ktorý je známy zo spolupráce s Mirkou Brezovskou.

Duško stihol pripraviť ešte jednu skladbu, ktorá sa stala jeho posledným muzikantským projektom – pieseň „Dievča menom M“ pre speváčku LeRu, ktorú otextoval Daniel Hevier.

„Povedal si, toto naspievaj a naspievala som. Ale nestihli sme to dokončiť. A ešte kopec ďalších vecí čakalo na ten správny čas,“ uviedla na sociálnej sieti speváčka LeRa.

Dušana sme poznali aj ako originálneho recesistu a človeka, ktorý mal vždy svoj vlastný názor. Hovorilo sa o ňom, že ak niekoho v slovenskom šoubiznise nekritizoval, akoby ani neexistoval. A jeho kritika sa netýkala len hudby. „Včera som natrafil na film Miki. Asi tomu nerozumiem, alebo to nie je pre mňa. Je to ešte horšie ako film Kavej, kde som si myslel, že je už konečná,“ vyjadril sa verejne o filmoch, ktoré vyvolali kontroverzné reakcie.

Ten, kto ho navštívil doma, určite si všimol jeho rozsiahlu zbierku vinylových platní. „Analóg je najvácej kámo,“ hovoril často s odborným nádychom. Návštevy tiež vždy rozosmievala tabuľa pri jeho dome s recesistickým nápisom: V tomto dome sa nikto významný nenarodil a nič výnimočné sa tu nestalo. Po sobote, keď Dušan Giertl zomrel, však táto tabuľa dostala úplne nový význam. Giertl bol totiž muzikant, ku ktorému sa prívlastok „významný“ jednoznačne hodí. Pre slovenskú populárnu hudbu určite.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Kultúra a showbiznis