Hypotéky budú LACNEJŠIE, no ceny nehnuteľností zrejme PORASTÚ, varuje analytik

lacnejsie hypoteky
Na snímke bytový komplex Tri veže v Bratislave a budova nájomných bytov počas ich odovzdávania v Pečovskej Novej Vsi. Zdroj: TASR/Pavol Zachar, Veronika Mihaliková, pixabay/TierraMallorca
Reklama

Pokles úrokových sadzieb prináša pozitívne správy pre záujemcov o bývanie. Úvery budú dostupnejšie, no podľa odborníkov to môže spôsobiť ďalší rast cien nehnuteľností.

Na kúpu môže byť najlepší čas práve teraz, upozorňuje hypotekárny analytik skupiny Simplea Peter Horčiak pre portál hnonline.sk.

Lacnejšie úvery, ale vyššie ceny nehnuteľností

Rozhodnutie Európskej centrálnej banky znížiť začiatkom marca tri kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov povedie podľa analytika Petra Horčiaka k dostupnejším úverom pre domácnosti aj firmy. Tí, ktorí hypotéku už majú, môžu zvážiť jej refinancovanie.

Zároveň však upozorňuje, že uvoľnenie hypotekárneho trhu môže mať za následok rast cien nehnuteľností, predovšetkým vo väčších mestách. „Klienti, ktorí zvažujú kúpu nehnuteľnosti sa pýtajú, či ešte majú čakať na pokles úrokov. Odporúčam nečakať, lebo hoci je možné, že v roku 2025 dôjde k rýchlejšiemu znižovaniu úrokových sadzieb ako v predošlom roku, na ceny nehnuteľností bude mať negatívny dosah konsolidačný balík. Na kúpu nehnuteľnosti je preto vhodný čas práve teraz,“ upozorňuje Horčiak.

Príprava a finančná rezerva sú kľúčové

Horčiak zároveň pripomína, že kúpa vlastnej nehnuteľnosti je väčšinou rozhodnutie na celý život, preto je nevyhnutné mať vytvorenú finančnú rezervu. „Kúpa a financovanie vlastnej nehnuteľnosti je väčšinou celoživotné rozhodnutie a mali by sme mať vytvorenú dostatočnú rezervu, aby sme financovanie nehnuteľnosti v priebehu rôznych životných situácií zvládli,“ uviedol.

Štátna pomoc pre mladých a alternatíva v podobe nájomného bývania

Mladí do 35 rokov môžu po splnení podmienok získať podporu štátu až do výšky 100 eur mesačne na splátku hypotéky. Zaujímavé možnosti ponúka aj Štátny fond rozvoja bývania. Pre tých, ktorí zatiaľ nemajú dostatočné vlastné zdroje alebo príjem, odporúča analytik zvážiť nájomné bývanie ako dočasné riešenie. Tým si môžu overiť, či zvládnu pravidelné splátky a zároveň si vytvoriť finančnú rezervu.

Refinancovanie sa môže oplatiť, no nie vždy

Pri existujúcich hypotékach sa čoraz viac klientov zaujíma o refinancovanie. Horčiak však odporúča najskôr využiť všetky dostupné možnosti: „Skôr, než klienti požiadajú o refinancovanie, odporúčam im využiť podporu štátu v rámci bonifikácie hypoték. V tomto prípade môžu klienti za určitých podmienok dosiahnuť zníženie splátok aj o 150 eur mesačne a ročne maximálne o 1 800 eur.“

Dôležité je podľa neho tiež požiadať svoju banku o zníženie úroku. Až keď tieto možnosti zlyhajú, odporúča pristúpiť k refinancovaniu. Základné pravidlo znie: nová úroková sadzba by mala byť aspoň o 1 % nižšia ako tá pôvodná.

Pozor na poplatky pri refinancovaní

Refinancovanie síce môže priniesť úsporu, no zároveň so sebou nesie aj rôzne poplatky – napríklad za zriadenie účtu v inej banke, poskytnutie úveru alebo za zápis do katastra nehnuteľností. Klienti by preto mali každý krok dobre zvážiť a pripraviť si kompletný finančný plán.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis