Hypotéky budú naďalej lacnieť, ale tempo ich poklesu už nebude také rýchle ako v druhej polovici minulého roka. Ceny nehnuteľností začali rýchlo rásť ako reakcia na tento trend. Odborníci majú pre tých, ktorí plánujú kúpu bývania, jasný odkaz.
Úroky na hypotéky sa v minulom roku stabilizovali, pričom v polovici augusta došlo k významnej zmene. Banky začali medzi sebou súťažiť o klientov, čo spôsobilo pokles úrokov pod psychologickú hranicu štyroch percent. Na konci roka už všetci relevantní poskytovatelia mali úrokové sadzby pod touto hranicou, pričom na začiatku nového roka najlacnejšie ponuky klesajú až k 3,5 percentu, informuje portál tvnoviny.sk.
Za týmto trendom stojí rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB) a vývoj úrokov štátnych dlhopisov. ECB po piatykrát znížila kľúčovú úrokovú sadzbu, a to o 0,25 percentuálneho bodu na úroveň 2,75 %, čo komentoval finančný analytik Marián Búlik z OVB Allfinanz Slovensko.
„Po štyroch korekciách v roku 2024 (jún, september, október a december) prišla prvá korekcia v tomto roku o 0,25 percentného bodu na 2,75 %,“ povedal Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Úrokové sadzby sa znížia na tri percentá
Úroky by sa mali postupne znižovať a v budúcom roku by mohli dosiahnuť úroveň okolo troch percent. Avšak očakáva sa, že tempo znižovania nebude výrazné, vzhľadom na aktuálnu neistej situáciu.
„Januárové zníženie sadzieb by sa za bežných okolností malo prejaviť v ďalšom znižovaní úročenia hypoték v priebehu jari. Zvlášť preto, že v tomto roku sa všeobecne očakávajú štyri zníženia základných sadzieb ECB až na 2,0 %,“ vysvetlil Búlik.
Ak sa neudejú žiadne významné zmeny, úrokové sadzby v komerčných bankách by mohli tento rok klesnúť na úroveň približne troch percent.
„Medzi finančnými domami by sa zároveň mohol výraznejšie rozpútať aj konkurenčný boj o klientov. Netreba však zabúdať, že propagovaný top úrok nie je jediným parametrom, ktorý rozhoduje o výhodnosti hypotéky. Treba zohľadniť aj ďalšie podmienky úveru, na čo klienti veľakrát zabúdajú,” uviedla Eva Šablová, riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk.
S kúpou neváhajte
Experti sa zhodujú, že s kúpou nehnuteľnosti netreba váhať. Mnohí Slováci sa rozhodli vyhnúť zvýšeniu DPH, ktoré sa od januára zvýšilo z 20 % na 23 %, a radšej kúpili byt za starú cenu ešte predtým, než sa tento nárast premietol do konečnej ceny.
„Keďže sa od januára zvyšovala DPH z 20 na 23 %, záujemcovia o kúpu sa rozhodli nečakať, kým developeri tento nárast premietnu do koncovej ceny, a kúpiť byt ešte za starú cenu,“ priblížil Michal Pružinský, analytik portálu Nehnuteľnosti.sk.
„V čase vyššieho dopytu po hypotékach sa logicky znižuje ponuka nehnuteľností a zároveň ich ceny rastú. Je potrebné si uvedomiť aj to, že hypotéka je obvykle úver na celý život. Keď ľudia splácajú úver 20 či 30 rokov, sadzba sa im zmení niekoľkokrát a nevedia predpovedať, aký vývoj úrokov nastane. Na celkovú preplatenosť úveru teda nemá vplyv len úrok v čase kúpy nehnuteľnosti,“ dodala Eva Šablová.