India pristála na Mesiaci. Preskúma málo prebádaný južný pól

Zdroj: Pexels/Lara Jameson/My Photos
Reklama

Miesto pre budúcu základňu

Vedci sa domnievajú, že južný pól Mesiaca by mohol obsahovať životne dôležité zásoby zamrznutej vody a v zatienených kráteroch aj vzácne prvky. V dostatočnom množstve by totiž  ľad mohol slúžiť na extrakciu kyslíka a paliva, čo znamená, že lunárny južný pól je pravdepodobne najsľubnejším miestom pre budúce posádky a ich základne.

„Ešte sa musí dokázať, že vodný ľad je dostupný alebo ťažiteľný,“ vyjadril sa pre BBC Clive Neal, profesor planetárnej geológie na americkej univerzite Notre Dame.

Sreedhara Somanath, predseda štátnej organizácie ISRO, poznamenal, že misia Chandrayaan-3 znamená „pozoruhodný míľnik, pričom tento úspech predstavuje významný krok vpred pre indickú vedu, inžinierstvo, technológiu a priemysel, ktoré symbolizujú pokrok našej krajiny v prieskume vesmíru.“

Na záver dodal, že sa pokúsia vykonať fotografie a experimenty týkajúce sa minerálneho zloženia mesačného povrchu a seizmickej aktivity. Táto misia by mala trvať približne dva týždne.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Republic (@republicworld)

 

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia