India pripravuje na soľných pláňach štátu Gudžarát, jednej z najväčších soľných púští na svete, hybridný energetický projekt na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Pole veterných turbín a solárnych panelov s výkonom 30 gigawattov vyrastie pozdĺž hranice s Pakistanom. Po dokončení to bude pravdepodobne najväčší projekt obnoviteľnej energie na svete.
Projekt nesie meno Park obnoviteľných zdrojov energie Chavda podľa dediny, ktorá sa nachádza blízko a stojí za ním indický energetický gigant Adani Green Energy. Plocha elektrárne má byť taká veľká, že bude viditeľná z vesmíru.
Na mieste už tisíce robotníkov inštalujú konštrukcie pre solárne panely, ďalší robotníci už tiež budujú základy pre obrovské veterné turbíny, prevážajú stavebný materiál, stavajú rozvodne a rozvádzajú elektrické vedenie v dĺžke niekoľkých kilometrov.
Po dokončení sa elektráreň bude rozkladať celkom na 726 kilometroch štvorcových, teda podobnej ploche, na ktorej sa rozkladá Singapur. Na porovnanie, Praha sa rozkladá na necelých 500 kilometroch štvorcových. Indická vláda odhaduje, že projekt príde najmenej na 2,26 miliardy dolárov, teda asi 50 miliárd korún. Informuje portál ABC News.
Solné pláne v západoindickom štáte Gudžarát sú vzdialené najmenej 70 kilometrov od najbližšieho ľudského obydlia, ale susedia s jednou z najostrejšie sledovaných medzinárodných hraníc oddeľujúce dva znepriatelené juhoázijské štáty – Indiu a Pákistán. Momentálne v provizórnych táboroch na stavbe žijú asi štyri tisíc robotníkov a päť stoviek inžinierov.
Po dokončení bude ich dielo dodávať 30 gigawattov obnoviteľnej energie; to by stačilo na napájanie takmer 18 miliónov indických domácností.
Tretí najväčší znečisťovateľ
India si kladie za cieľ do konca desaťročia inštalovať 500 gigawattov čistej energie, do roku 2070 chce dosiahnuť nulové emisie, takže tento projekt pravdepodobne významne prispeje k prechodu najľudnatejšej krajiny sveta na výrobu energie z bezuhlíkových zdrojov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)