Momentálne je ale India naďalej z veľkej časti závislá od fosílnych palív, najmä uhlia, z ktorého vzniká viac ako 70 percent indickej elektriny. Obnoviteľné zdroje energie sa v súčasnosti podieľajú na indickej výrobe elektriny približne desiatimi percentami. Krajina je tiež tretím najväčším svetovým emitentom plynov, ktoré otepľujú planétu, hneď za Čínou a Spojenými štátmi.
Indickí odborníci na životné prostredie aj aktivisti síce uznávajú dôležitosť prechodu krajiny na obnoviteľné zdroje energie, avšak tvrdia, že rozhodnutie Indie schvaľovať projekty čistej energie bez akéhokoľvek posúdenia vplyvov na životné prostredie, ako bol prípad tejto elektrárne, bude mať nepriaznivé dôsledky.
„Soľná púšť je jedinečná krajina bohatá na flóru a faunu vrátane plameniakov, púštnych líšok či sťahovavých druhov vtákov, ktorí do tejto oblasti prilietajú z Európy a Afriky, aby tu prezimovali,“ hovorí Abi T. Vanaková, vedkyňa zaoberajúca sa ochranou prírody z organizácie Ashoka Trust for Research in Ecology and the Environment so sídlom v Bengalúre. Tento a ďalšie podobné regióny indická vláda klasifikuje ako pustiny, ale to je podľa vedkyne veľmi nešťastné.
Podľa indického ekológa Sandipa Virmaniho projekty obnoviteľných zdrojov energie nepodliehajú posudzovaniu vplyvu na životné prostredie. „Neexistuje tak žiadny spôsob, ktorý by určil najlepšie miesta na ich realizáciu,“ hovorí.
Najbližšie bývajúci obyvatelia stále čakajú, ako sa ich táto obrovská stavba stojaca v blízkosti ich obydlia dotkne. Sedemdesiatpäťročný Ind Hirélal Rádžde, ktorý v Chavde strávil väčšinu svojho života, si vplyvy pripravovaného energetického projektu dobre uvedomuje.
„Celkovo si myslím, že to oblasti skôr prospeje, než že by to spôsobilo problémy,“ hovorí. Radí všetkým, ktorí tu žijú, aby si držali svoju pôdu, nepredávali ju. „Za pár rokov budú mať toľko podnikateľských príležitostí, že nebudú mať pokoj ani v noci,“ uzatvára Ind podľa ABC News.