fbpx

Indická inflácia sa v apríli spomalila na 1,5-ročné minimum 4,7 %

Reklama
Zdroj foto: Pexels

Indická inflácia sa v apríli spomalila viac, než sa očakávalo, a dostala sa na 18-mesačné minimum. Jedným z dôvodov bolo aj zníženie tempa rastu cien potravín.

Index spotrebiteľských cien v apríli medziročne stúpol o 4,70 % po náraste o 5,66 % v marci, uviedol v piatok (12. 5.) indický štatistický úrad. Ekonómovia počítali so znížením medziročnej miery inflácie na 4,80 %. V rovnakom mesiaci pred rokom inflácia dosiahla 7,79 %.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa už druhý mesiac po sebe nachádza v tolerančnom pásme indickej centrálnej banky (RBI) 2 % až 6 %. Naďalej však zostáva nad jej strednodobým inflačným cieľom 4 %.

Tempo rastu cien potravín sa v apríli spomalilo na 3,84 % zo 4,79 % v prechádzajúcom mesiaci. Hlavným dôvodom bol pokles cien zeleniny o 6,5 %.

Ceny oblečenia a obuvi stúpli o 7,47 % a ceny motorových palív o 5,52 %. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v apríli zvýšili o 0,51 %.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie