fbpx

Infekčnú chorobu prenášajú aj mačky. Pre ktoré skupiny ľudí sú VEĽKÝM RIZIKOM?

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik

Na Slovensku je toxoplazmózou nakazených v priemere 21 percent dospelých ľudí. Vyplýva to z prieskumov Slovenskej akadémie vied (SAV). Infekcia sa u človeka najčastejšie neprejavuje vôbec.

Problémy môže spôsobiť v prípade, že sa žena nakazí počas tehotenstva, keď môže dôjsť k poškodeniu plodu alebo až k potratu. Rizikovou skupinou sú tiež ľudia s oslabenou imunitou. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková pri príležitosti štvrtkového Medzinárodného dňa mačiek.

„Mačka je definitívnym hostiteľom parazita, ktorý u nej žije v čreve. Počas akútnej fázy infekcie vylučuje v truse do prostredia obrovské množstvo oocýst (vajíčok), ktoré sú infekčné pre človeka, pre mačky, ale aj pre všetky druhy teplokrvných živočíchov. Táto fáza vylučovania oocýst trvá v priemere dva týždne,“ vysvetlila parazitologička Daniela Antolová z Parazitologického ústavu SAV. Po tomto období podľa nej toxoplazma migruje do svalov a orgánov mačky, kde sa opuzdrí a mačka prestáva byť pre človeka nebezpečná.

Ktoré typy mačiek prenášajú chorobu?

Ako ozrejmila hovorkyňa, toxoplazmózou sa je možné nakaziť pri konzumácii jedla, pití vody alebo náhodným požitím pôdy, ktoré boli kontaminované mačacím trusom. Podobne je to aj pri konzumácii surového alebo tepelne nedostatočne upraveného mäsa zvierat, ktoré boli nakazené parazitom Toxoplasma gondii.

Vedci ale zdôrazňujú, že zdraví imunokompetentní ľudia aj tehotné ženy, ktorí už boli v minulosti vystavení infekcii a majú pozitívne protilátky proti Toxoplasma gondii, sa nemôžu znova nakaziť.

Štúdia vo Švajčiarsku podľa hovorkyne ukázala, že len menej ako jedno percento mačiek vylučuje oocysty do prostredia. Potvrdzujú to aj výsledky parazitológov SAV – zo 750 mačiek vyšetrených v roku 2022 boli potvrdené len u šiestich zvierat.

„Mačky, ktoré sú chované výlučne vo vnútri a nie sú kŕmené surovým mäsom, nepredstavujú pre ľudí prakticky žiadne riziko. Je nepravdepodobné, že sa nakazíte dotýkaním sa nakazenej mačky, pretože oocysty sa zvyčajne nenachádzajú na srsti mačky a po opustení tela v truse trvá minimálne dva až štyri dni, kým sa stanú infekčnými,“ dodala Antolová.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie