Interakcie liekov môžu znížiť aj účinnosť liečby

Na snímke nemocnièná lekáreò poèas otvorenia novej Nemocnice Bory v Bratislave vo štvrtok 30. marca 2023. Prvé pracoviská uvedie do prevádzky v pondelok (3. 4.). Pôjde o špecializované nemocnièné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiaènej onkológie. Plnohodnotne by mala nemocnica fungova na jeseò tohto roka. Pred spustením do prevádzky ponúka nemocnica verejnosti deò otvorených dverí. Záujemcovia si ju budú môc prehliadnu v sobotu 1. apríla od 9.00 do 18.00 h. FOTO TASR - Jaroslav Novák *** Local Caption *** budova nemocnica interiér profil lekáreò lieky
Zdroj foto: TASR

Interakcie liekov môžu byť príčinou zníženej účinnosti liečby či prejavov nežiaducich účinkov. Upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Apeluje preto na pacientov, aby lekárovi, ktorý im predpisuje lieky, vždy nahlásili zoznam liekov a výživových doplnkov, ktoré pravidelne užívajú.

„Pokiaľ je to možné, mali by ste užívať čo najmenej liekov naraz a na toto pravidlo nezabúdajte ani pri voľnopredajných liekoch. Napríklad niektoré voľnopredajné analgetiká môžu interagovať s liekmi na kardiovaskulárne ochorenia, prípadne s liekmi na riedenie krvi,“ povedal.

Pri užívaní liekov si treba podľa ŠÚKL dávať pozor aj na stravovanie. „K interakciám môže dochádzať aj medzi liečivom a určitými zložkami potravín, často to býva napríklad vitamín C v citrusových plodoch alebo vápnik v mliečnych výrobkoch,“ upozornil. Niektoré lieky môžu podľa jeho slov interagovať aj so slnečnými lúčmi.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie