Izrael chystá obrovské „mesto“ v Gaze: Odborníci hovoria o KONCENTRAČNOM tábore

Zdroj: Canva
Reklama

Izraelský minister obrany predstavil návrh, podľa ktorého by sa celá populácia Gazy presunula do tábora vybudovaného na ruinách mesta Rafah. Ten nazval „humanitárnym mestom“. Odborníci a právnici však hovoria o koncentračnom tábore – a varujú, že ide o plán, ktorý by mohol napĺňať definíciu zločinov proti ľudskosti.

The Guardian priniesol informáciu, že Izrael Katz, izraelský minister obrany, dal armáde príkaz pripraviť výstavbu areálu, kde by po bezpečnostnej kontrole skončili tisíce Palestínčanov. Po vstupe by sa z neho nemohli vrátiť. Prvotne by do priestoru premiestnili približne 600-tisíc ľudí, prevažne z oblasti al-Mawasi. Postupne by tam izraelské úrady zhromaždili celú populáciu Gazy s cieľom „realizácie emigračného plánu, ktorý sa aj uskutoční“.

Od začiatku roka, keď Donald Trump navrhol „vyčistiť“ pásmo Gazy prostredníctvom masového odchodu Palestínčanov, podporuje myšlienku nútenej deportácie aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Katzov plán je zatiaľ najkonkrétnejší.

„Je to prevádzkový plán na spáchanie zločinu proti ľudskosti. Nič menšie,“ povedal izraelský právnik pre ľudské práva Michael Sfard. „Ide o presun obyvateľstva na najjužnejší okraj Gazy ako predprípravu na deportáciu mimo pásmo.“

Hoci izraelská vláda deportáciu stále označuje za „dobrovoľnú“, podľa Sfarda je realita iná: „Ľudia v Gaze sú vystavení takému nátlaku, že ich odchod nemožno považovať za dobrovoľný. Ak je niekto počas vojny vyhnaný zo svojej krajiny, je to podľa medzinárodného práva vojnový zločin. Ak sa tak deje vo veľkom rozsahu, stáva sa z toho zločin proti ľudskosti,“ dodáva Sfard.

Izrael pripravuje tábor počas plánovaného prímeria

Práce na vybudovaní tábora by sa mohli začať už počas prípadného prímeria, uviedol Katz. Netanjahu podľa neho zároveň hľadá krajiny, ktoré by boli ochotné prijať palestínskych utečencov.

Z Bieleho domu Netanjahu v pondelok vyhlásil: „Ak chcú ľudia ostať, môžu. Ale ak chcú odísť, mali by mať tú možnosť.“ Tieto slová zazneli krátko pred jeho večerou s Donaldom Trumpom.

Mesto Rafah pred a po začatí invázie do Gazy, Zdroj:X/ TRT world
Mesto Rafah pred a po začatí invázie do Gazy, Zdroj:X/ TRT world

Plány na výstavbu tzv. „humanitárnych tranzitných zón“ boli podľa agentúry Reuters už skôr prezentované americkej administratíve. Niesli označenie „Gaza Humanitarian Foundation (GHF)“ a mali stáť dve miliardy dolárov. Samotná GHF však tvrdí, že nejde o ich oficiálny dokument.

Koncentrácia obyvateľstva je v rozpore s oficiálnymi vyjadreniami armády

Michael Sfard v Izraeli zastupuje troch záložníkov, ktorí podali žalobu na armádu. V nej žiadajú, aby armáda zrušila príkazy, ktoré vedú k zhromažďovaniu civilistov na jednom mieste alebo ich prípadnému vysídleniu mimo Gazy.

Izraelský generálny štáb v reakcii tvrdil, že žiadny takýto plán neexistuje. Lenže Katzove slová ich priamo vyvrátili.

„Minister obrany práve predstavil plán etnického čistenia,“ uviedol historik holokaustu Amos Goldberg z Hebrejskej univerzity. „Ide o koncentračný tábor alebo tranzitný priestor pred vyhostením.“

V pásme Gazy momentálne prebieha humanitárna katastrofa, Zdroj:X/Mohamad Safa
V pásme Gazy momentálne prebieha humanitárna katastrofa, Zdroj:X/Mohamad Safa

Plánované „humanitárne mesto“ podľa neho nie je ani humanitárne, ani mestom: „V meste by mali byť školy, nemocnice, možnosť pracovať a sloboda pohybu. Tu nič z toho nebude. Bude to neobyvateľné miesto, ako sú dnes všetky tzv. bezpečné zóny.“

Goldberg sa zároveň pýta, čo sa stane s Palestínčanmi, ktorí odmietnu do tábora vstúpiť. „Čo ak sa postavia na odpor? Nie sú úplne bezmocní.“

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia