V stredu 21. mája 2025 izraelskí vojaci vypálili varovné výstrely na delegáciu približne 30 diplomatov zo 26 krajín, ktorá navštívila palestínsky utečenecký tábor v Džaníne (Jenin) na Západnom brehu Jordánu. Incident vyvolal medzinárodný škandál a silnú kritiku zo strany viacerých štátov a medzinárodných organizácií.
Humanitárna delegácia
Delegácia, organizovaná Palestínskou národnou autoritou, mala za cieľ zhodnotiť humanitárnu situáciu v oblasti. Izraelská armáda tvrdí, že diplomati sa odchýlili od schválenej trasy a vstúpili do aktívnej bojovej zóny, čo viedlo k vypáleniu varovných výstrelov. Podľa dostupných informácií neboli hlásené žiadne zranenia, informuje magazín Time.
Medzinárodná reakcia
Incident vyvolal okamžitú reakciu zo strany viacerých krajín:
- Francúzsko a Taliansko si predvolali izraelských veľvyslancov a označili čin za „neprijateľný“.
- Írsko vyjadrilo šok a označilo incident za „úplne neprijateľný“.
- Nemecko, Belgicko, Španielsko a ďalšie krajiny vydali silné odsúdenia a požiadali o vysvetlenie.
- OSN označila streľbu za „neprijateľnú“ a zdôraznila potrebu rešpektovať bezpečnosť diplomatov za každých okolností.
Neustála eskalácia
K incidentu došlo v čase, keď sa znova zvyšuje napätie v oblasti. Izraelská ofenzíva v Pásme Gazy pokračuje, pričom izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že „celá Gaza budú pod izraelskou kontrolou do konca ofenzívy“.
Humanitárna kríza v Gaze sa zhoršuje, pričom dodávky pomoci sú obmedzené a mnohí civilisti čelí nedostatku potravín a liekov.

EÚ zakročuje
Únia prehodnotí asociačnú dohodu s Izraelom pre jeho ofenzívu v Gaze. Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallas uviedla, že euroblok už stihol pripraviť sankcie na izraelských osadníkov, ale dosiaľ ich blokuje jeden nemenovaný štát.
Ide o reakciu na pokračujúcu ofenzívu v Pásme Gazy a obmedzený prístup humanitárnej pomoci. Tento krok iniciovali členské štáty ako Španielsko, Írsko a Holandsko, ktoré poukázali na porušenia medzinárodného humanitárneho práva zo strany Izraela.
Francúzsko, Kanada a Spojené kráľovstvo vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili konanie Izraela v Gaze a pohrozili ďalšími opatreniami, ak nebudú zrušené obmedzenia humanitárnej pomoci.
Blokovanie sankcií
Hoci niektoré členské štáty EÚ, najmä Maďarsko, Rakúsko a Česká republika, vyjadrili opatrnosť alebo nesúhlas s prísnejšími opatreniami voči Izraelu, rastúci tlak zo strany iných krajín a verejnosti naznačuje možnosť ďalších krokov zo strany EÚ v blízkej budúcnosti, informujú Euronews.