fbpx

Jadrové elektrárne v Európe majú problém. Prácu im „kradnú“ obnoviteľné zdroje

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/nuraghies

Jadrové elektrárne vo Francúzsku a Španielsku prežívajú ťažké časy, píše idnes.cz. Veterné a solárne parky v tomto regióne totiž vyrábajú viac energie ako kedykoľvek predtým. To znižuje podiel, ktorý posielajú do národných energetických sietí. V neprospech jadrových elektrární hrá aj dopyt, ktorý sa po nedávnej energetickej kríze ešte plne nezotavil.

„Pri súčasných cenách elektriny budú mať tradičné elektrárne problém aj so základným zaťažením, pokiaľ nebudú dlhodobo panovať nepriaznivé slnečné alebo veterné podmienky,“ hovorí pre agentúru Bloomberg k momentálnej situácii na juhu Európy Sigurd Pedersen Lie, analytik spoločnosti StormGeo v Osle.

Francúzska spoločnosť EDF, ktorá v krajine prevádzkuje niekoľko desiatok jadrových zdrojov, v minulých dňoch dokonca znížila výrobu a niektoré reaktory dočasne vyradila z prevádzky. Podobná situácia panuje aj v Španielsku, kde sa cez uplynulý víkend ceny elektriny prepadli na najnižšiu úroveň od roku 2013.

Odstavenie jadrových zdrojov je novinka

Prevádzkovatelia jadrových elektrární sa pomerne často uchyľujú k zníženiu výkonu v čase, keď je dopyt po elektrickej energii nízky a dodávky elektriny vďaka solárnym a veterným zdrojom rastú. Úplné odstavenie jadrových blokov však bolo až donedávna vzácne, a to aj kvôli zložitostiam v prípade obetového nábehu.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie