Podľa meteorologickej služby Európskej únie Copernicus bol tento január najteplejším januárom v histórii. Priemerná teplota vzduchu pri zemskom povrchu stúpla na 13,23 stupňa Celzia, čo je o 0,79 stupňa viac ako januárový priemer v rokoch 1991 až 2020 a o 1,75 stupňa viac ako predindustriálny priemer.
Meteorológov z Európskej únie Copernicus informovali, že to bol zároveň 18. mesiac z posledných 19, keď bola priemerná globálna teplota o viac ako 1,5 stupňa vyššia ako predindustriálny priemer.
Priemerná teplota na európskej pevnine v januári 2025 bola 1,8 stupňa, čo je 2,51 stupňa nad januárovým priemerom v rokoch 1991 až 2020. Zároveň to bola druhá najvyššia teplota po januári 2020, keď bola teplota 2,64 stupňa nad priemerom.
Merania priniesli prekvapivé výsledky
„Január 2025 je ďalším prekvapujúcim mesiacom, ktorý pokračuje v rekordných teplotách pozorovaných v posledných dvoch rokoch, a to aj napriek rozvoju javu La Niña v tropickom Tichom oceáne a jeho dočasnému ochladzovaciemu účinku na globálne teploty,“ uviedla Samantha Burgessová zo spoločnosti Copernicus.
Teploty v januári boli najviac nad priemerom rokov 1991 až 2020 v južnej a východnej Európe vrátane západného Ruska. Naopak, podpriemerné boli na Islande, v Británii a Írsku, v severnom Francúzsku a Škandinávii a na Kolskom polostrove.
Mimo Európy boli teploty najviac nadpriemerné v severovýchodnej a severozápadnej Kanade, na Aljaške a na Sibíri. Nadpriemerné boli aj na juhu Južnej Ameriky, v Afrike a na väčšine územia Austrálie a Antarktídy. Najvýraznejšie podpriemerné teploty boli v Spojených štátoch a najvýchodnejších oblastiach Ruska. Arabský polostrov a pevninská časť juhovýchodnej Ázie boli tiež teplotne podpriemerné.
Rozloha morského ľadu v Arktíde bola minulý mesiac najmenšia v histórii januárových meraní, o šesť percent nižšia ako priemer. Rozsah morského ľadu v Antarktíde bol o päť percent nižší ako priemer.