V Tokiu sa pripravujú na hornú komoru parlamentu – vo vzduchu napätie, imigranti a turisti sú terčom politikov.
Pred blížiacimi sa voľbami rastie tenzia medzi voličmi a politikmi. Trend nativistických hesiel prosakuje do kampane, keďže menšia strana „Japan First“ zbiera mediálny priestor so sloganom „Japonci na prvom mieste“. Narážky majú silu – vedú až k celonárodnému emočnému zlomu. Píše o tom CNN.
Vláda zakladá „štáb proti cudzincom“
Šéf kabinetu Shigeru Ishiba spustil tím s dramatickým názvom – Úrad na podporu harmónie medzi Japoncami a cudzincami. Reaguje tak na sťažnosti o kriminálnom správaní alebo vyhýbaní sa zdravotným odvodoch zo strany niektorých cudzincov. Cieľ? Zásahy proti tým, čo neplatia či nezodpovedajú pravidlám.
Explózia turistov naprieč krajinou spôsobila preplnené ulice, rekordné návštevy a aj blokovanie výhľadov na ikonické miesta. Miestni tu cítia tep ľudí, ktorí narúšajú bežnú rytmiku. Niektorí pripisujú turistom vinu za rast cien a nedostatok niektorých tovarov, vrátane ryže, ktorá patrí medzi najcennejšie japonské potraviny.
Čo o imigrácii hovoria experti
Šunsuke Tanabe, sociológ z Waseda University, varuje pred falošnými predstavami: kriminalita medzi cudzincami nie je vyššia ako u Japoncov. Napriek tomu spoločenský tlak rastie. Alarmom sú sociálne siete, kde strach pred cudzincami rezonuje a kandidáti ho využívajú. „Medzi Japoncami a cudzincami prakticky neexistuje žiadny rozdiel v miere trestnej činnosti,“ povedal.
Narodenia klesajú, populácia starne: pomer sa blíži k 1,15 dieťaťa na ženu. Bez cudzincov sa Japonsko demograficky prepadne. Preto vláda zároveň zjednodušuje víza a podporuje programy pre „špeciálnych kvalifikovaných pracovníkov“ – v zdravotníctve, stavebníctve aj pohostinstve.