Japonské veľvyslanectvo v Pekingu v utorok vyjadrilo „veľké znepokojenie“ z útoku na svoje sídlo a obťažujúce telefonáty, ktoré súvisia s vypúšťaním upravenej odpadovej vody z jadrovej elektrárne Fukušima I.
„Považujeme to za poľutovaniahodné,“ povedal tlačový predstaviteľ veľvyslanectva agentúre AFP. Vyzval Peking, aby v súlade s medzinárodným právom zaistil bezpečnosť japonských veľvyslanectiev a konzulátov v Číne, ako aj občanov Japonska.
Pre AFP zároveň potvrdil pravdivosť správ, že Číňania hodili tehlu na japonskú ambasádu v Pekingu a jej personál dostáva obťažujúce telefonáty.
La semana pasada, el profesor OKAMOTO Koji de la Universidad de Tokio informó a la prensa de 🇺🇸 y 🇯🇵 sobre por qué el impacto radiológico del vertido de #ALPSTreatedWater. Lea su artículo en @Diplomat_APAC ((ólo en inglés) https://t.co/L0AmJdrAiJ
— Embajada de Japón en EEUU🌸 (@Japanembdc_es) August 28, 2023
„Niektorí jednotlivci prišli k vchodu (do veľvyslanectva). Podnikli tieto kroky a potom ich odviedla ozbrojená polícia,“ povedal predstaviteľ japonskej ambasády.
Na margo obťažujúcich hovorov poznamenal, že k nim dochádza každý deň, najmä cez víkendy, čo personál veľvyslanectva zdržiava pri výkone bežnej práce.
Japonsko začalo 24. augusta s postupným vypúšťaním 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z Fukušimy. Čína následne zakázala dovoz všetkých morských plodov z Japonska, hoci Tokio i Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) tvrdia, že táto operácia je bezpečná.
Japonsko preto vyzvalo svojich občanov v Číne, aby si dávali pozor a sprísnilo bezpečnostné opatrenia v okolí škôl a diplomatických misií, ktoré sa tiež stali terčmi útokov. Podniky v Japonsku boli medzičasom zaplavené obťažujúcimi hovormi z čínskych čísel.