Tlakové výše prinášajú priaznivé podmienky pre stabilné a teplé počasie naprieč Európou, čo ale spôsobuje, že sa ortuť teplomera dostáva na hodnoty, ktoré sú ďaleko nad dlhodobými priemermi pre dané obdobie.
Ako sme informovali v predošlom článku, aktívna tlaková níž nad južným Španielskom a rozsiahla tlaková výš nad Rumunskom prinášajú prílev nezvyčajne teplého vzduchu z Afriky cez Stredozemné more do strednej Európy.
Prekonali sme tohtoročnú 20-ku
Prvého marca zavítala na Slovensko meteorologická jar. Kým na astronomickú, ktorá nastane 20. marca, si ešte pár dní počkáme, jarné teploty udreli v plnej intenzite. Už po pár dňoch mesiaca marec sa teploty dostávali nad hranicu 10 stupňov a už sa u nás objavila aj prvá 20-ka.
Tlakové výše prinášajú priaznivé podmienky pre stabilné a teplé počasie naprieč Európou, čo ale spôsobuje, že sa ortuť teplomera dostáva na hodnoty, ktoré sú ďaleko nad dlhodobými priemermi pre dané obdobie, dodáva iMeteo.sk.
Už v stredu, 5. marca, sa teploty dostali nad 19 stupňov, pričom vo štvrtok sa podarilo pokoriť aj 20-stupňovú hranicu.
Ako dodáva iMeteo.sk, teplotu 21,9 stupňov zaregistrovali na stanici v Gabčíkove, čím sa podarilo prekonať rekord z roku 2019 pre tento deň. Teploty nad 20 stupňov namerali aj v ďalších oblastiach ako Slovenský Grob či na bratislavskej Kolibe.
Nadpriemerne vysoké teploty panovali aj v ďalších lokalitách Slovenska. Teplé jarné počasie má podľa predpovedí prevládať aj v nasledujúcich dňoch. Suchý vzduch spôsobí výrazné oteplenie počas dňa, ale naopak značné ochladenie v noci, preto môže dôjsť k veľkým teplotným rozdielom medzi dňom aj nocou o vyše 20 stupňov.
Jarné počasie plné výkyvov
Zo slnečného počasia sa tešia najmä milovníci vonkajších aktivít, ale zároveň sucho prináša obavy pre pestovateľov a poľnohospodárov. Dlhodobé sucho zapríčiňuje nedostatok vlahy v pôde, ako aj pokles hladiny vodných zdrojov pre zavlažovanie.
Podľa dát portálu intersucho.sk sa slabý dážď v uplynulých dňoch postaral o zmiernenie extrémneho sucha na niektorých lokalitách, avšak naďalej prevláda negatívny trend s nedostatkom zrážok.
Navyše sa pridá saharský piesok, ktorý zníži kvalitu ovzdušia. Podmienky nad severnou Saharou naznačujú, že v najbližších dňoch môže saharský prach postupne zasiahnuť Európu, vrátane Slovenska. Najvyššia koncentrácia prachu sa očakáva nad naším územím v pondelok a utorok, keď prúdenie vzduchu zo Sahary spôsobí jeho rozšírenie.
Túto predpoveď podporujú aj vedecké a numerické modely, ako napríklad model agentúry Copernicus, ktorý predpokladá zhoršenie kvality ovzdušia od piatka a soboty. Rovnako 72-hodinové prognózy od regionálneho centra Svetovej meteorologickej organizácie naznačujú, že prach bude smerovať k nášmu regiónu.
Z jarného počasia sa ale nemožno tešiť dlhodobo, pretože v tomto období dochádza k značným výkyvom. Podľa prvotných predpovedí sa budúci týždeň očakáva mierne ochladenie a vytúžené zrážky, dokonca sa v horských oblastiach opäť objaví sneženie.
SHMÚ dodáva, že denné teploty postupne klesnú na 5 až 12 stupňov a v noci sa na niektorých miestach vyskytnú prízemné mrazy.