Americkí výskumníci prišli s tvrdením, že v oblasti východného Turecka, konkrétne v pohorí Ararat, narazili na potenciálne prelomový nález. V regióne, ktorý už dlhé roky priťahuje pozornosť bádateľov a dobrodruhov, totiž odhalili nové stopy, ktoré by mohli súvisieť s biblickou Noemovou archou.
Podľa informácií portálu The Mirror ide o geologickú formáciu blízko hory Ararat, ktorá by mohla ukrývať pozostatky známeho plavidla spomínaného v Biblii. Noemova archa mala podľa starozákonnej knihy Genezis pred 4 300 rokmi zachrániť z každého živočíšneho druhu po dvoch jedincoch pred ničivou potopou. Doteraz sa však nenašli žiadne nevyvrátiteľné dôkazy o jej existencii.
Tím vedcov z iniciatívy Noah’s Ark Scans je však presvedčený, že práve v oblasti známej ako Durupınar narazili na niečo výnimočné. Pomocou georadarovej technológie sa im podarilo identifikovať uhlovo orientované štruktúry a dutinu v podloží, ktoré by podľa ich názoru mohli zodpovedať opisom archy. Vedec Andrew Jones z tímu uviedol, že narazili na asi štyri metre dlhý tunel a tri vrstvy pod zemou, čo pripomína viacposchodovú konštrukciu, aká je opísaná v Biblii.
V 6. kapitole knihy Genezis sa spomína: „Urob archu so strechou a zakonči ju na lakeť navrchu. Dvere archy umiestni na jej bok. Urob ju s dolným, druhým a tretím poschodím.“ Podľa Jonesa by objavené vrstvy a pozostatky mohli byť chemickými stopami po dreve a po niekdajších miestnostiach plavidla. „Nepredpokladáme, že nájdeme kompletne zachovanú archu. Čo by mohlo pretrvať, sú chemické stopy, fragmenty dreva a štruktúra, ktorá naznačuje tvar vnútornej haly,“ uviedol pre Christian Broadcasting Network.
Jones tiež zverejnil snímky radarových skenov, ktoré ukazujú, že zhruba šesť metrov pod povrchom sa nachádzajú štruktúry, ktoré by mohli byť pozostatkami podpalubia. O architektonických detailoch sa v Genezis píše: „Urob si archu z goferového dreva, urob v nej priestory a zvnútra i zvonka ju potri smolou.“
„Tieto štruktúry by ste neočakávali v prípade, že ide len o prirodzene vytvorený skalný útvar alebo výsledok náhodného nánosu bahna,“ doplnil Jones. Hoci vedci z Noah’s Ark Scans považujú svoj objav za významný, niektorí odborníci sú skeptickí a upozorňujú, že útvary môžu byť geologického pôvodu.
Novodobá archa
Zaujímavosťou je, že objav v Turecku prichádza krátko po tom, čo iná skupina vedcov predstavila koncept tzv. lunárnej archy. Ide o návrh vesmírneho skladu, v ktorom by sa uchovávali zmrazené vzorky ohrozených druhov zvierat ako ochrana pred možnými katastrofami – napríklad jadrovou vojnou, klimatickými zmenami či pandémiami. Podľa návrhu odborníkov z Amerického inštitútu biologických vied by takýto genetický archív mohol byť umiestnený na Mesiaci.
Na zozname kandidátov na uloženie figurujú opeľovače, africký slon savany či kultúrne významné živočíchy. Plán počíta s tým, že ak by niektoré druhy na Zemi vyhynuli, bolo by možné obnoviť ich populáciu z vesmírnych vzoriek – buď na Zemi, alebo na iných planétach, kam by sa ľudstvo mohlo v budúcnosti presunúť, uviedol britský denník The Times.