Je BMI už zastaralé? Nový index vám o vašom zdraví povie viac

Ilustračné foto Zdroj: Pexels/beyzahzah, Moe Magners
Reklama

Index telesnej hmotnosti (BMI) je jedným z najbežnejších, ale aj najkritizovanejších nástrojov v medicíne pre hodnotenie hmotnosti a zdravotných rizík. Za kritikou pritom stojí fakt, že pri výpočte BMI je mnoho ľudí nesprávne klasifikovaných ako osoby s vysokým rizikom ochorení súvisiacich s obezitou bez toho, aby sa zohľadnili ďalšie kľúčové faktory, ako je napríklad podiel svalovej hmoty a umiestnenie tuku. Medzi obéznych jedincov tak na základe BMI spadajú aj napríklad kulturisti.

No ako píšu novinky.cz, užitočnosť indexu, ako je BMI, spočíva v jeho jednoduchosti – rýchlym výpočtom (stačí telesnú hmotnosť v kilogramoch vydeliť druhou mocninou výšky v metroch) získate jediné číslo, ktoré poskytuje meradlo zdravia. Telesné snímky môžu síce poskytovať úplnejší obraz o percentuálnom podiele tuku v tele, bývajú však drahé a ťažko dostupné.

Nový model zvaný Body Roudness Index (BRI) je jednoduchý a podľa odborníkov dokáže presnejšie mapovať obezitu a s tým súvisiace zdravotné riziká. Index BRI zahŕňa meranie pása a bokov a vypočítava, aký guľatý je stred tela človeka v pomere k jeho výške. Štúdie ukazujú, že zloženie tela, teda rozloženie tuku, svalov, kostí a ďalších tkanív, má pre zdravie človeka väčší význam ako jeho celková telesná hmotnosť. Šírka v oblasti stredu tela je spojená najmä s vyšším rizikom zdravotných ťažkostí, vrátane srdcových ochorení, cukrovky 2. typu a rakoviny.

Čím sa líši BRI od BMI?

BMI bol vyvinutý približne pred 200 rokmi na základe údajov od mužov, z ktorých väčšina bola bielej rasy. V 50. rokoch 20. storočia začali zdravotné poisťovne v USA kategorizovať klientov podľa hmotnosti, keď si uvedomili, že ťažší ľudia majú tendenciu podávať viac žiadostí o odškodnenie. O dve desaťročia neskôr sa BMI presadil ako hlavné meradlo rizika ochorenia pre populačné štúdie a v zdravotníctve. V posledných rokoch však zdravotnícke skupiny začali upozorňovať na obmedzenia BMI.

V roku 2023 Americká lekárska asociácia (AMA) uviedla, že kvôli „historickej škodlivosti“ by sa BMI nemal používať ako jediné meradlo v medicíne. Tento ukazovateľ nezohľadňuje rasovú, etnickú, vekovú, pohlavnú a rodovú rozmanitosť – faktory, ktoré by mohli byť dôležité pre pochopenie zdravia jednotlivca. Nové zásady AMA odporúčajú používať BMI spolu s ďalšími ukazovateľmi, ako je viscerálny tuk, zloženie tela, relatívna hmotnosť tuku a obvod pása.

Viscerálny tuk, ktorý sa nachádza okolo centrálnych orgánov, je spájaný so zdravotnými problémami, vrátane srdcových ochorení, cukrovky 2. typu, Alzheimerovej choroby a niektorých druhov rakoviny. Podkožný tuk sa nachádza bližšie k povrchu tela, v oblasti brucha a na nohách, rukách a ďalších častiach tela.

Vedecký tím Diany Thomasovej prvýkrát popísal BRI v článku z roku 2013. Model v podstate obklopuje telo človeka oválnym telesom. Vypočítava excentricitu stredu tela človeka alebo to, aký je okrúhly. Na základe údajov z Národného prieskumu zdravia a výživy (NHANES) odborníci stanovili hraničné body pre zdravé a nezdravé rozmedzie BRI. Táto prebiehajúca štúdia Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zhromažďuje každoročne zdravotné údaje od viac ako 10 000 účastníkov. Skóre BRI sa pohybuje v rozmedzí od 1 do 16, pričom vyššie čísla znamenajú guľatejšie telá. Väčšina ľudí má skóre medzi 1 a 10.

Je BRI presnejšou predpoveďou zdravotných výsledkov?

V štúdii publikovanej v júni 2024 v časopise JAMA Network Open vedci analyzovali údaje od približne 33 000 dospelých Američanov, ktoré boli zhromaždené v rámci prieskumu NHANES v rokoch 1999–2018. Výskumníci rozdelili účastníkov do piatich skupín na základe ich BRI. Ľudia s najvyšším BRI mali najvyššie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny. Zlé výsledky však mali aj tí, ktorí mali najnižšie skóre guľatosti tela.

Ukázalo sa, že index BRI odhaduje riziko ochorenia s väčšími nuansami a menšou neistotou ako index BMI. Zatiaľ čo BMI je pevne stanovený výpočet pre všetkých ľudí, digitálna kalkulačka BRI sa snaží zohľadniť rozdiely medzi rasami a etnickými skupinami.

Nahradí BRI index BMI?

Výmena BRI za klinickú prax BMI síce nie je nijako náročná a nevyžaduje žiadne nové systémy a pod., BMI je ale tak hlboko zakorenený v celosvetovom systéme zdravotnej starostlivosti a v systémoch sledovania verejného zdravia, že by nebolo ľahké ho nahradiť.

„Rastové grafy pre deti sú založené na BMI. Dávkovanie liekov je založené na BMI. Do klinickej praxe sme zabudovali BMI… Všetko by sa muselo zmeniť a to je naozaj ťažké,“ vysvetľuje Thomasová. Podľa nej by BRI mohol BMI skôr dopĺňať než nahradzovať. Vykonanie oboch meraní by lekárom poskytlo plnší obraz o zdravotnom stave danej osoby.

Najpresnejšiu analýzu telesného zloženia dnes poskytne skenovanie tela. Zlatým štandardom je magnetická rezonancia (MR/MRI). Toto vyšetrenie je ale stále veľmi drahé. Lacnejším variantom je tak tzv. DEXA – dvoj-energetická röntgenová absorpciometria, ktorá sa používa najmä na zistenie kostnej denzity. Niektoré posilňovne a fitness centrá ponúkajú aj vyšetrenie zloženia tela pomocou prístroja InBody. Aj toto vyšetrenie dokáže o vašej kondícii, ale aj celkovom zdraví prezradiť mnoho.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zdravie