Z plyšovej hračky Labubu, ktorá v posledných mesiacoch doslova ovládla svetový trh, sa stal symbol súčasného konzumného trendu. Mať túto drobnú figúrku s typickou zubatou tváričkou je dnes považované za znak toho, že človek sleduje najnovšie módne vlny.
Na sociálnych sieťach sa však začali objavovať príspevky, ktoré hračku spájajú s temnými silami. Niektorí používatelia ju démonizujú a šíria tvrdenia, že má predstavovať zlo.

Týmto poplašným správam sa v relácii Overovňa venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Petra Strižková spolu s odborníkom na dezinformácie Martinom Hodásom z portálu Infosecurity.sk.
Jedna z najrozšírenejších konšpirácií tvrdí, že hračku údajne ovláda démon Pazuzu, známy zo starovekej mezopotámskej mytológie. Je často zobrazovaný s levou tvárou, vtáčími pazúrmi, krídlami a hadom. Píše portál NDTV. Áno, ten Pazuzu. Ten, ktorý posadol úbohú mladú Regan MacNeil v románe Williama Petera Blattyho z roku 1971, Vymítač ďábla a ktorého si neskôr zahrala Linda Blair vo filme z roku 1973, ktorý je považovaný za prvý film o posadnutosti démonmi.
Bábiky sa stali terčom kontroverzie na sociálnych sieťach po tom, čo používatelia TikToku začali prirovnávať Labubu k démonovi Pazuzovi. Spustilo to video, ktoré už bolo zmazané, no ukazovalo hračku vedľa umelecky vygenerovaného obrazu tohto mýtického tvora. Niektorí ľudia tvrdili, že vzhľad aj „energia“ figúrky nápadne pripomínajú Pazuzuho.
„Pazuzu je démon zo starovekej mezopotámskej mytológie. Hoax tvrdí, že Pazuzu hračku Labubu ovláda, a preto by si ju nikto nemal kupovať, inak mu zničí život,“ hovorí šéfredaktor odborného portálu Infosecurity.sk Martin Hodás.
Podľa týchto hoaxov by si Labubu nemal nikto kupovať, pretože vraj prináša do života nešťastie a neodvratne ho zničí. Šíritelia poplašných správ dokonca varujú, že deti, ktoré sa s hračkou hrajú, prežívajú neovládateľné záchvaty hnevu a trpia desivými nočnými morami. Objavili sa aj bizarné tvrdenia, že podobné hračky sa vraj predávali už v 17. storočí a práve v tom období záhadne mizli deti.
Aby konšpirácia pôsobila dôveryhodnejšie, nepravdivé príspevky na internete zámerne pozmeňujú vzhľad mezopotámskeho démona tak, aby sa viac podobal na Labubu. Tým sa má vyvolať dojem, že medzi týmito dvoma symbolmi existuje skryté, tajomné spojenie.

V skutočnosti však nič také neplatí. Projekt Hoaxy a podvody už vysvetlil, že postavička Labubu nemá so starovekou mytológiou nič spoločné. Jej autorom je hongkonský detský ilustrátor Kasing Lung, ktorého od malička fascinovali severské rozprávky a mytologické príbehy. Postava Labubu sa prvýkrát objavila v jeho ilustrovanej knihe The Monsters z roku 2015. Postupne si získala popularitu v Ázii aj vo svete, no na Slovensku sa stala hitom až s výrazným časovým odstupom. Bábiky Labubu sú jedinečné. Vyzerajú ako králiky, majú zubatý úsmev a doširoka otvorené oči.