fbpx

Je účinnejšia. Nová vakcína proti covidu aj chrípke prešla úspešnými testami

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FREEPIK/freepik)

Farmaceutická spoločnosť Moderna oznámila, že vytvorila vakcínu, ktorá v jednej injekcii prináša ochranu ako proti chrípkovému vírusu, tak aj proti vírusu SARS-CoV-2. Podľa výsledkov tretej fázy testovania má vyššiu účinnosť ako vakcíny zamerané na jeden alebo druhý typ vírusu, informuje portál ČT 24.

Keď Moderna vlani oznámila začatie skúšok prvej fázy testovania spoločnej vakcíny proti covidu a chrípke, nevyvolalo to veľké pozdvihnutie. Prvá fáza totiž skúma hlavne to, či je látka pre človeka neškodná. Teraz ale rovnaká spoločnosť oznámila, že táto očkovacia látka prešla úspešne už treťou fázou. A to znamená, že už sa výrobca môže začať uchádzať o registráciu tohto prípravku.

Moderna sa najviac preslávila vakcínou proti covidu-19, ktorá bola na princípe biotechnológie mRNA. Na tú sa firma špecializuje, dokonca má podľa nej meno. Tiež nová očkovacia látka funguje na rovnakej myšlienke: poskytuje bunkám návod, ako si vytvoriť obranu proti vírusom. Vo vyhlásení pre investorov spoločnosť tvrdí, že vakcína je pri vytváraní imunity u dospelých vo veku nad päťdesiat rokov účinnejšia ako konkurenčné vakcíny proti chrípke a covidu.

Výsledky sú natoľko presvedčivé, že firma chce požiadať americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o schválenie uvedenia vakcíny na trh.

Kombinované vakcíny síce môžu mať veľký prínos pre verejné zdravie, ale ich vývoj je zložitý. A drahý. V Česku je dobre známa napríklad hexavakcína, ktorá umožňuje v jednej injekcii naočkovať malé dieťa látkami proti detskej obrne, tetanu, záškrtu, čiernemu kašľu, žltačke B a ochoreniam spôsobeným baktériou Haemophillus influenzae typu b.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie