„Oddelenie pracovného a súkromného života je dôležité pre udržanie duševnej rovnováhy. Preto je zásadné myslieť na prevenciu a nájsť si čas pre seba, kedy sa môžem venovať určitej psychohygiene,“ radí Ivana Lánová, odborná konzultantka lekární BENU.
2. Doprajte si dostatok spánku
Základy duševnej pohody sú v podstate rovnaké ako základy zdravého životného štýlu.
V prvom rade myslite na dostatok spánku. Dospelý človek by mal spať 6 až 8 hodín denne. Rovnako dôležitá je aj zdravá a vyvážená strava.
Majte na pamäti, že strava by mala pozostávať z kvalitných potravín a z času na čas do nej môžeme zaradiť obľúbenú pochúťku ako „odmenu“. Zabudnite však na extrémy – drastické diéty alebo, naopak, prejedanie sa, nadmerné požívanie alkoholu a nezdravých potravín.
3. Nezabúdajte na pohyb
Pravidelný a prirodzený pohyb je pre fyzické a duševné zdravie nevyhnutný. Vďaka nemu sa udržiavame v kondícii, prichádzame na iné myšlienky a zlepšíme si náladu.
4. Plánujte
Časový manažment je pre psychickú pohodu veľmi dôležitý – správne plánovanie a rozvrhnutie povinností je kľúčom k boju proti stresu. Vopred si stanovte, koľko času budete venovať práci, povinnostiam, rodine a sebe. Napíšte si vlastný rozvrh na papier a všetko doň zahrňte.
5. Počúvajte svoje telo
Neskrývajte žiadne problémy alebo obavy, ktoré môžete mať, a oznámte ich svojmu okoliu. To vám tiež môže pomôcť vyhnúť sa zbytočným konfliktom, ktoré by vám určite nepriniesli dobrú náladu.
V neposlednom rade je dôležité z času na čas sa zastaviť a počúvať svoje telo – aj ono vám vysiela varovné signály, ktoré by ste nemali podceňovať.