Josef Šipoš, známy výrobca konopných mastí, sa po rozhodnutí Krajského súdu v Trnave vrátil za mreže. V exkluzívnom rozhovore prehovoril o svojom sklamaní z verdiktu, živote vo väzení, žiadosti o milosť adresovanej prezidentovi Petrovi Pellegrinimu a nádeji na domáce väzenie. Prečítajte si jeho výpoveď, ktorú sprostredkoval cez syna Patrika.
Nádej pred rozsudkom sa rozplynula
Ako sme už informovali, začiatkom marca sa Josef Šipoš postavil pred Krajský súd v Trnave, kde dúfal, že pochybenia v rozsudku okresného súdu budú uznané a trest zvrátený.
Exkluzívne pre Plus JEDEN DEŇ sa po viac ako dvoch mesiacoch ozval Josef Šipoš, ktorý prostredníctvom svojho syna Patrika sprostredkoval odpovede na otázky. Rozhovoril sa o svojom návrate za mreže a prezradil, že medzičasom stihol podať oficiálnu žiadosť o milosť prezidentovi Petrovi Pellegrinimu.
„Neveril som, že tieto rozpory budú ignorované. Cítil som, že moje právo na obhajobu bolo porušené,“ uviedol. Napriek očakávaniam napokon padol ortieľ – 8 rokov väzenia. „Dúfal som v spravodlivosť. Namiesto toho mi nasadili putá a odviedli ma,“ dodáva.
Návrat do väzenia a prvé dni v Leopoldove
Po vynesení verdiktu bol opäť prevezený do väznice v Leopoldove. Tam strávil sedem týždňov bez možnosti zapojiť sa do bežných činností. „Dostal som len prikrývku. Ležal som na posteli a čakal,“ spomína. Až neskôr bol zaradený do nižšieho stupňa stráženia, kde sa začal aktívne zapájať do prác, ako sú upratovanie a natieranie.
Každodenný režim a život medzi spoluväzňami
Bežný deň za mrežami má pevný harmonogram – budíček, raňajky, práca, obed, večera a večierka. Šipoš sa ocitol na oddiele pre prvotrestancov, kde si pochvaľuje prístup pedagógov a referentov. „Sú nám veľmi nápomocní a uľahčujú nám adaptáciu,“ hovorí. Viacerí väzni ho spoznali, či už osobne, alebo z médií.
Zúfalá žiadosť o milosť
Krátko po vynesení rozsudku adresoval prezidentovi Pellegrinimu žiadosť o milosť. Argumentuje chybami v procese aj tým, že jeho činnosť nemala finančný prospech. Očakáva aj možnosť ústavnej sťažnosti a následné dovolanie.
„Po rozsudku som poslal prezidentovi Slovenskej republiky Petrovi Pellegrinimu žiadosť o milosť vzhľadom na okolnosti, aké sa v mojom prípade vyskytli, dúfajúc, že ministerstvo spravodlivosti aj prezidentská kancelária prihliadne na veľa chýb, ktoré sa v prípade nachádzajú. Tak ako tomu bolo aj v prípade pána Kováčika, ktorý bol prepustený z výkonu trestu a čaká na dovolanie na slobode. Ďalším krokom, ktorý by som rád podnikol, je ústavná sťažnosť. O tom sa ešte budem rozprávať s právnikom.“
Verí, že by mohol byť zaradený do domáceho väzenia: „Podľa novely zákona som mal mať nárok na náramok. Verím, že sa táto možnosť ešte prehodnotí.“
Reakcia na rozsudok a kontroverzie okolo znalcov
Krajský súd v písomnom odôvodnení priznal, že Šipošova činnosť nesmerovala k zisku, ale k výrobe mastí. Napriek tomu bol rozsudok potvrdený. Kritizuje aj znalecký posudok: „Ak expert nepostupuje podľa pravidiel, výsledok je zavádzajúci. Aj náš znalec na to upozornil.“
Poďakovanie a odkaz verejnosti
Na záver Šipoš vyjadril vďaku ľudom za listy a podporu, ktoré dostáva: „Odkazujem im , že ich podpora, listy a pomoc mojej rodine je to najdôležitejšie, čo ma tu drží v psychickej pohode a v psychickom rozpoložení, aby som to zvládol. Verím, že ľudia vonku na mňa myslia a veria, že nie som tým človekom, ktorý by patril za mreže. Dáva mi to silu. Opäť som dostal veľa listov na ktoré som odpovedal obratom. Budem rád, keď mi táto podpora bude aj ďalej prichádzať a ja sa budem môcť potom každému jednému poďakovať.“