Juhokórejské úrady ZAKÁZALI čínsky chatbot DeepSeek: Obavy z NELEGÁLNEHO zhromažďovania ÚDAJOV na zahraničných serveroch

Zdroj: Freepik
Reklama

Soul 17. februára (TASR) – Dočasné blokovanie bude zrušené až po overení, ako čínsky startup narába s používateľskými údajmi. Informovali o tom v pondelok agentúry AFP a Jonhap, píše TASR.

Chatbot R1 od DeepSeek ohromil investorov a odborníkov z odvetvia schopnosťou vyrovnať sa funkciám západných konkurentov za zlomok nákladov.

Niekoľko krajín však spochybnilo uchovávanie používateľských údajov DeepSeek. Podľa firmy sa zhromažďujú na „zabezpečených serveroch umiestnených v Čínskej ľudovej republike“.

Juhokórejská agentúra na ochranu údajov v tlačovej správe uviedla, že DeepSeek priznal nesúlad s juhokórejským zákonom na ochranu súkromia. Vládna agentúra dodala, že uvedenie aplikácie do súladu s miestnymi zákonmi o ochrane súkromia zrejme potrvá dlhšie. Čínska strana tento postup akceptovala.

Podľa agentúry Jonhap aplikáciu odstránili z miestnych obchodov s aplikáciami v sobotu o 18.00 h miestneho času. DeepSeek bol v pondelok nedostupný v juhokórejskej verzii obchodu s aplikáciami Apple. Stále však je k dispozícii používateľom, ktorí si aplikáciu už stiahli. Agentúra na ochranu údajov v Soule uviedla, že tejto skupine používateľov dôrazne odporúča, aby službu používali opatrne, kým nebudú oznámené konečné výsledky.

deepseek, umelá inteligencia, ameriká, južná kórea
Stiahnutie DeepSeek bude v USA kriminalizované, môže znamenať 20 rokov väzenia, pokutu 100 miliónov dolárov. Zákon je považovaný za „najagresívnejšiu legislatívnu akciu voči AI“ doteraz. Aktualizované: 04. februára 2025 06:56 AM EST Nový návrh zákona od senátora Josha Hawleyho (R-MO) priťahuje pozornosť svojou bezprecedentnou prísnosťou v obmedzovaní čínskej umelej inteligencie (AI), konkrétne zameraním sa na technológie ako DeepSeek.“ Zdroj: reprofoto / instagram / yanis.varoufakis

DeepSeek zakazujú po celom svete

Viacero juhokórejských ministerstiev i polícia tento mesiac uviedli, že zablokovali prístup k DeepSeek na svojich počítačoch. Taliansko tiež začalo vyšetrovanie modelu R1 od DeepSeek a zablokovalo mu spracovanie údajov talianskych používateľov. Austrália na odporúčanie svojich bezpečnostných agentúr zakázala inštaláciu DeepSeek na všetky vládne zariadenia. Americkí zákonodarcovia tiež pripravili návrh zákona, ktorý zakáže používanie DeepSeek na vládnych zariadeniach pre obavy o bezpečnosť používateľských údajov.

Čínska vláda v reakcii na zákazy uviedla, že je proti „politizácii ekonomických, obchodných a technologických otázok“. Trvá tiež na tom, že „nikdy nebude vyžadovať od podnikov alebo jednotlivcov nezákonné zhromažďovanie alebo uchovávanie údajov“.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti