Jupiter ako OBOR z minulosti: Najväčšia PLANÉTA mohla byť kedysi oveľa mohutnejšia

Jupiter žiara polárna
Na snímke poskytnutej americkým Národným ústavom pre letectvo a vesmír (NASA) sú nové detaily polárnej žiary na Jupiteri, ktoré zachytil vesmírny teleskop Jamesa Webba. Polárna žiara na Jupiteri je niekoľko stonásobne silnejšia ako pozemská, uvádza nová štúdia. Odhalili to zábery vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, ktorý prevádzuje NASA. Zdroj: FOTO TASR/AP
Reklama

Nová štúdia astronómov odhaľuje fascinujúce tajomstvo Jupitera. Kedysi mohol byť až 2,5-krát objemnejší než dnes. Vedci zistili, že v ranej fáze vývoja slnečnej sústavy bol Jupiter nielen rozmernejší, ale aj podstatne silnejší. Ako sa menil jeho objem, magnetické pole a čo nám to hovorí o formovaní planét?

Podľa výskumu publikovaného v prestížnom žurnále Nature Astronomy astronómovia Konstantin Batygin (Caltech) a Fred Adams (University of Michigan) tvrdia, že Jupiter mohol mať v minulosti až 2,5-násobne väčší objem ako dnes. Tento plyný obor, ktorý je piatou planétou od Slnka, dominuje našej sústave tak výrazne, že spolu s ňou obieha okolo spoločného ťažiska – barycentra.

 „Naším konečným cieľom je pochopiť náš pôvod. Presné porozumenie skorým fázam formovania planét nám pomôže rozlúštiť túto hádanku. Priblíži nás to nielen k pochopeniu vzniku Jupitera, ale aj celej slnečnej sústavy,“ povedala Batygin.

Stopy z minulosti boli ukryté v mesiacoch

Namiesto modelovania použili vedci unikátny prístup: analyzovali obežné dráhy malých Jupiterových mesiacov Amalthea a Thebe. Ich sklony voči rovníku planéty slúžili ako kľúč k minulosti Jupitera. Aj po 4,5 miliarde rokov sa podľa Adamsa v dráhach týchto mesiacov zachovali stopy, ktoré vedcom pomohli zrekonštruovať vývoj planéty.

 „Je úžasné, že dokonca aj po štyri a pol miliarde rokov zostáva stále dostatok stôp umožňujúcich rekonštrukciu raných štádií existencie Jupitera,“ uviedol Adams.

Zistenia ukázali, že Jupiter počas svojho vzniku extrémne rýchlo rástol. Počas jedného milióna rokov absorboval materiál v množstve presahujúcom aj dvojnásobok svojej dnešnej hmotnosti. Tento proces spôsobil, že magnetické pole mladého Jupitera bolo až 50-násobne silnejšie ako dnes. Pre porovnanie, súčasné pole dosahuje 16 až 52-násobok intenzity Zeme.

Prečo sa Jupiter nikdy nestal hviezdou?

Hoci bol obrovský, Jupiter nikdy nenadobudol dostatočnú hmotnosť, aby sa premenil na hviezdu. K tomu by musel byť aspoň 85-násobne hmotnejší, aby sa v jeho jadre spustila fúzia vodíka – proces typický pre všetky hviezdy.

Zmršťovanie pokračuje aj dnes

Po rozptýlení akrečného disku sa Jupiter postupne zmršťoval. Tento proces pokračuje aj dnes – jeho povrch ochladzuje, zatiaľ čo jadro sa stále zohrieva a vyžaruje teplo do okolia. Aj keď už Jupiter nestráca objem tak rýchlo ako kedysi, stále sa mení a vyžaruje zvyšky energie z čias svojho vzniku.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac