fbpx

Južná Kórea uväznila bývalého pastora za sexuálne zneužívanie severokórejských dospievajúcich prebehlíkov

Reklama
Na snímke obvinený pastor Chun Ki-Won. Zdroj: reprofoto/pbs.org

Juhokórejský pastor, ktorý bol kedysi oslavovaný ako hrdina za to, že pomáhal severokórejským prebehlíkom utiecť do bezpečia, bol uväznený za sexuálne zneužívanie maloletých. 

Chun Ki-won bol minulý týždeň odsúdený na päť rokov väzenia za zneužívanie šiestich mladistvých obetí v rokoch 2016 až 2023, pričom všetky sú buď severokórejskými utečencami, alebo deťmi utečencov, uviedol centrálny okresný súd v Soule.

„Povaha trestného činu bola zlá vzhľadom na okolnosti, spôsob, obsah, obdobie a počet trestných činov,“ povedal sudca. Sudca dodal, že Chun obťažoval tínedžerov, zatiaľ čo bol „v pozícii, kde má ako riaditeľ školy absolútny vplyv na obete“.

„Zdá sa, že Chunov zločin mal negatívny vplyv na formovanie zdravých sexuálnych hodnôt obetí a obete tiež chceli, aby bol potrestaný,“ uviedol súd.

Chun bol šéfom kresťanskej humanitárnej organizácie Durihana, o ktorej tvrdil, že od roku 1999 pomohla viac ako 1 000 prebehlíkom dostať sa do Soulu. Podľa webovej stránky organizácie prevádzkuje internátnu školu pre severokórejské deti, aby sa „učili kresťanskej viere“.

Chun bol zatknutý a obvinený vlani v septembri za porušenie zákona o sexuálnej ochrane detí a mladistvých, uviedol centrálny okresný súd v Soule.

Sudca tiež nariadil Chunovi, aby dokončil 80-hodinový liečebný program súvisiaci so sexuálnym násilím. Na päť rokov mu bude zakázaný aj pracovný pomer v organizáciách zameraných na deti a mládež so zdravotným postihnutím.

Utečenci utekajúci zo Severnej Kórey často absolvujú nebezpečnú cestu cez hranicu do Číny, kým sa pokúsia dostať do Južnej Kórey.

Čína, blízky spojenec Pchjongjangu, nepovažuje severokórejských prebehlíkov za utečencov, ale považuje ich za nelegálnych ekonomických migrantov. Na základe dohody o hraniciach so Severnou Kóreou ich násilne deportuje.

Po návrate do Severnej Kórey budú prebehlíci podľa aktivistov čeliť možnému mučeniu, sexuálnemu násiliu, ťažkým prácam, väzneniu v politických alebo prevýchovných táboroch či dokonca popravám zo strany štátu.

Mnoho prebehlíkov sa spolieha na sieť tajných ciest a bezpečných domov, ktoré zriadili kórejskí pastori inšpirovaní podzemnou železnicou, tajnými chodbami, ktoré zotročili Afroameričania na útek do slobodných štátov od konca 18. storočia až do americkej občianskej vojny.

Chun a Durihana boli súčasťou tejto siete, ktorá pomáhala utečencom a obetiam sexuálneho obchodovania a vykorisťovania. Podľa správy londýnskej neziskovej organizácie Korea Future Initiative (KFI) z roku 2019 boli tisíce severokórejských utečencov unesené alebo obchodované, aby mohli pracovať v čínskom sexuálnom obchode za milióny dolárov.

Tajná sieť a pastori, ktorí ju riadia, ponúkajú životne dôležité záchranné lano obetiam sexuálneho obchodovania, ktoré hľadajú spôsob, ako uniknúť, uviedla CNN v roku 2019, keď hovorila s utečencami, ktorí utiekli do Južnej Kórey s pomocou z Durihany.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie