K Zemi sa blíži asteroid. NASA už testovala systém ochrany Zeme

Foto: freepik.com, canva.com, chatgpt.com
Reklama

V roku 2032 by mal asteroid s označením 2024 YR4 tesne minúť Zem. Podľa vedcov bude zrejme potrebné aktivovať systém ochrany Zeme. Ak sa tak stane, bude to vôbec prvý raz.

Dňa 27. decembra 2024 čilský teleskopický systém ATLAS (Asteroid Terrestrial-Impact Last Alert System) objavil asteroid, ktorý dostal označenie 2024 YR4. V tom čase bol tento asteroid od Zeme vzdialený približne 829 tisíc kilometrov. V decembri 2032 sa dostane do blízkosti Zeme, pričom podľa predbežných výpočtov NASA je pravdepodobnosť zrážky asteroidu so Zemou 1,2 %, napísal vedecký a technologický web Gizmodo.

Podľa aktuálne dostupných údajov je priemer asteroidu 55 metrov a v prípade dopadu na Zem by mal rýchlosť 17,32 km/s. Ak by sa 2024 YR4 nevyhol našej planéte, podľa výpočtov by k nárazu došlo 22. decembra 2032.

V súčasnosti je tento asteroid klasifikovaný ako jediný s rizikom na úrovni 3 na desaťstupňovej Turínskej stupnici. To znamená, že astronómovia teraz venujú asteroidu 2024 YR4 mimoriadnu pozornosť, o to viac, že pohyb asteroidu v blízkosti Zeme sa očakáva už o pár rokov.

Čo je Turínska stupnica?

Turínska stupnica je systém vyhodnocovania rizika (od 0 do 10) dopadu potenciálne nebezpečných objektov, ktoré sa pohybujú v blízkosti Zeme, ako sú napríklad asteroidy.

Úroveň nula znamená, že objekt pravdepodobne preletí okolo Zeme alebo je úplne neškodný, takže neznamená pre nás žiadne nebezpečenstvo. Úroveň 1 znamená, že ide o typické teleso v blízkosti Zeme s extrémne nízkou pravdepodobnosťou dopadu. Úrovne 2-4 znamenajú menšiu šancu stretu objektu so Zemou, avšak prípadný stret nepredstavuje globálnu hrozbu.

Úrovne 5-7 už znamenajú vážnu hrozbu: objekt s väčšou pravdepodobnosťou dopadne na Zem a môže spôsobiť lokálne alebo globálne škody. Napokon úrovne 8-10 znamenajú zaručený stret objektu so Zemou, pričom náraz spôsobí obrovskú, potenciálne až globálnu katastrofu.

Asteroid 2024 YR4 je teraz klasifikovaný na úrovni 3. Rozmerom nie je taký veľký, aby predstavoval globálnu hrozbu, no aj tak by pri prípadnom strete so Zemou uvoľnil obrovské množstvo energie (asi 8 megaton). Podľa výpočtov NASA by to bolo viac ako 500-násobok energie uvoľnenej atómovou bombou zhodenou na Hirošimu v roku 1945 a porovnateľné s energiou uvoľnenou pri tzv. Tunguskej udalosti v roku 1908. Tunguská udalosť bola explózia v tajge vo východnej časti Sibíri, pričom tlakovú vlnu bolo cítiť až v Európe a tiež v Amerike. Po explózii zostalo asi 80 miliónov stromov ležať až do vzdialenosti 200 kilometrov. Príčina explózie dodnes nebola objasnená.

Test systému ochrany Zeme

Časopis New Scientist konštatuje, že riziko na úrovni 3 je dostatočné na to, aby sa vôbec prvý raz spustili technológie a mechanizmy ochrany planéty, ktoré boli vyvinuté v posledných rokoch. „Toto je historická chvíľa,“ povedal Richard Moissl z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

V najbližšom období budú astronómovia väčšími teleskopmi sledovať dráhu pohybu asteroidu. Moissl pripúšťa, že pri detailnejšom sledovaní dráhy a následných výpočtoch môže byť asteroid napokon klasifikovaný na najnižšej úrovni, teda na úrovni nula, čo by úplne vylučovalo stret so Zemou.

V roku 2004 bol asteroid s označením 99942 Apophis klasifikovaný na úrovni 4, no ďalšie výpočty rýchlo vylúčili akékoľvek riziko dopadu na Zem. Občas niektoré menšie asteroidy preletia v blízkosti Zeme, prípadne aj dopadnú na Zem, no nespôsobujú žiadne škody.

V roku 2022 vykonala NASA test ochrany Zeme, pri ktorom si vyskúšali odklonenie jedného menšieho asteroidu z dráhy. Bol to historický počin. Vesmírna sonda DART vtedy v rámci testovania ochrany Zeme úspešne zasiahla asteroid Dimorphos a spomalila jeho pohyb. Podobne by to bolo aj v prípade, že by reálne hrozil stret akejkoľvek planétky so Zemou.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Veda a technológie