Kam v roku 2025 NECESTOVAŤ? Sprievodca varuje pred obľúbenými destináciami, vynechajte aj Everest

Bali, Španielsko alebo Mount Everest sú miesta, do ktorých cestovný sprievodca Fodor's neodporúča v budúcom roku cestovať. Zdroj: Unsplash/ Shlomo Shalev, X/Wolf of X
Reklama

Bali, Španielsko alebo Mount Everest sú miesta, do ktorých cestovný sprievodca Fodor’s neodporúča v budúcom roku cestovať. Dôvodom však nie je nebezpečenstvo, ktoré by ľuďom mohlo hroziť, ale očakávaný nápor turistov.

Keď sa cestovný ruch vymkne kontrole, miesto plné turistov trpí napríklad zvýšenou produkciou odpadov, nedostatkom vody alebo rastúcimi životnými nákladmi lokálnych obyvateľov. S cieľom zvýšiť povedomie o problémoch a odradiť ľudí od cestovania do turizmom zasiahnutých miest, vydal cestovný sprievodca Fodor’s svoj každoročný „No list“ s obľúbenými destináciami, ktorým by sa ľudia mali v budúcom roku vyhnúť.

Prvou destináciou na zozname je Bali v Indonézii. Ostrov zažíva po pandémii turistický boom.

Podľa údajov krajiny ho minulý rok navštívilo 5,3 milióna ľudí. Kvalitu vody zhoršuje nedostatočné čistenie odpadových vôd a pláže znečisťujú hromady odpadkov. Ročne ostrov vyprodukuje 1,6 milióna ton odpadu, no spracúva len 48 % z neho.

Odpadové hospodárstvo na Bali len ťažko drží krok s objemom odpadu, čo je výrazné podcenenie situácie,“ citoval web odborníčku na udržateľné cestovanie so zameraním na juhovýchodnú Áziu Kristin Winkaffovú.

Ekonomika Bali prosperuje vďaka turizmu, ktorý však závisí od zdravia a krásy prírodnej krajiny. Bez udržateľných opatrení by mohol ostrov stratiť svoju prírodnú krásu aj dôvod na návštevu.

Tento rok bol rekordný pre medzinárodné cestovanie do európskych destinácií. Počet turistov bol už v prvom štvrťroku o 7,2 % vyšší ako pred pandémiou.

„Takýto príliv ľudí nepreťažuje len štvrte nadmernou pešou dopravou, ale mení aj samotnú štruktúru spoločnosti: zvyšuje životné náklady, zaťažuje infraštruktúru a prírodné zdroje a homogenizuje kultúru najobľúbenejších európskych miest,“ píše Fodor’s.

Napätie vyvrcholilo v lete, keď obyvatelia viacerých obľúbených destinácií, ako sú Barcelona, Mallorca, Benátky či Kanárske ostrovy, protestovali proti masovému turizmu a nedostatočným obmedzujúcim opatreniam. Situácia sa zhoršuje aj v Lisabone.

Problémom čelí aj obľúbený thajský ostrov Koh Samui. Nelegálne stavebné projekty a odlesňovanie zvyšujú riziko zosuvov pôdy a poškodzujú voľne žijúce zvieratá, vrátane tých morských.

Miestni obyvatelia sa tiež potýkajú s rastúcim nedostatkom vody. Situáciu pravdepodobne nezlepší ani seriál Bílý lotos, ktorého tretia séria sa tu natáčala. Podľa Fodor’s televízne miesta lákajú ďalšiu vlnu turistov.

Na „No list“ sa dostal aj Mount Everest v Nepále.

„Stále viac neskúsených horolezcov sa dostáva na najvyššiu horu sveta, pretože platia miestnym za prepravu vybavenia,“ uviedol portál Travelbook.

Vznikajú nielen bezpečnostné riziká, ale aj problémy spojené s preplnením národného parku Sagarmatha. Svahy Everestu a turistické chodníky sú podľa odhadov znečistené približne 30 tonami odpadu.

K riešeniu situácie neprispieva ani tamojšia vláda, ktorá láka turistov na návštevu krajiny, aj keď miestne organizácie varujú pred deštruktívnymi dopadmi masového turizmu.

Okrem destinácií, ktoré sa už potýkajú s problémami spôsobenými masovým turizmom, upozorňuje Fodor’s aj na ďalšie miesta. V roku 2025 by mali ľudia zvážiť návštevu Sicílie, Britských Panenských ostrovov, indického štátu Kerala, japonských miest Tokio a Kjóto, mexického Oaxaca alebo výletnú cestu po škótskej North Coast 500.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac