Karibik POSTIHLO silné ZEMETRASENIE. Úrady vydali varovanie pred TSUNAMI

karibské more tsunami
Ilustračná fotografia. Karibské more zasiahlo silné zemetrasenie, v okruhu 1000 km sú možné nebezpečné vlny tsunami. Zdroj: X/ BullionAdvocate, X/ Zog Zoggy
Reklama

Zemetrasenie s magnitúdou 7,6 zasiahlo Karibik, pričom epicentrum bolo v blízkosti Kajmanských ostrovov. Zatiaľ neboli hlásené žiadne obete ani vážne škody. Úrady vydali varovanie pred tsunami pre niekoľko susedných ostrovov a krajín.

Podľa americkej agentúry US Geological Survey došlo v sobotu (8. 2.) približne o 18:30 východného času (teda o 1:30 ráno v nedeľu nášho času) k silnému zemetraseniu. Magnitúda zemetrasenia dosiahla 7,6 a jeho epicentrum sa nachádzalo približne 200 kilometrov od Kajmanských ostrovov v hĺbke 10 kilometrov.

Image
Karibské more zasiahlo silné zemetrasenie, v okruhu 1000 km sú možné nebezpečné vlny tsunami. Zdroj: X/ Zog Zoggy

Úrady vydali varovanie pred tsunami pre niekoľko susedných ostrovov a krajín, vrátane Portorika, Panenských ostrovov, Kostariky, Bahám, Haiti a Kuby. Na Panenských ostrovoch a v Portoriku už varovanie zrušili, ale pre Kubu, Honduras a Kajmanské ostrovy stále platí odporúčanie vyhnúť sa plážam, zátokám a prístavom, informuje CNN.

V oblastiach postihnutých zemetrasením zatiaľ nehlásili žiadne zranenia ani vážnejšie škody. Už o deň skôr bolo v tejto oblasti zaznamenané slabšie zemetrasenie s magnitúdou 3 až 4.

Ako sa tvoria tsunami?

Tsunami vznikajú väčšinou v dôsledku podmorských zemetrasení, ktoré spôsobia náhly pohyb oceánskej kôry. Tento pohyb môže byť vertikálny, keď sa jedna časť morské dosky zdvihne alebo klesne, čím vytvorí veľkú vlnu vody. Keď sa táto vlna šíri oceánom, môže dosiahnuť obrovské výšky, keď zasiahne pobrežie.

Okrem zemetrasení môžu tsunami spôsobiť aj podmorské sopky, výbuchy, alebo zosuvy pôdy pod vodou. Keď sa tieto udalosti stanú, môžu vytvoriť silné vlny, ktoré sa pohybujú rýchlosťou až 800 km/h, ale v hlbokých vodách sú takmer nepozorovateľné. Keď však tieto vlny prídu na plytké pobrežné vody, ich rýchlosť sa znižuje, ale výška vlny sa zvyšuje, čo môže viesť k deštruktívnym vplyvom na pobrežné oblasti.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zo zahraničia