Kartel na trhu s klimatizáciami. Firmy sa údajne DOHODLI na vysokých cenách, zákazníci môžu žiadať náhradu škody

Klimatizácia.
Klimatizácia. Zdroj: Freepik
Reklama

Na Slovensku sa objavujú podozrenia, že firmy, ktoré predávajú klimatizácie, sa dohodli na minimálnych cenách. Znamená to, že si spolu „zmluvne“ stanovili, za koľko budú svoje služby ponúkať, aby si tak zvýšili zisky. Takéto správanie nie je v poriadku, pretože zákazníci musia potom platiť viac, ako by mali, keby medzi firmami prebiehala férová konkurencia.

Protimonopolný úrad už u týchto firiem uskutočnil niekoľko neohlásených kontrol a začal situáciu skúmať. Ak sa ukáže, že podozrenia sú pravdivé, ľudia, ktorí klimatizácie kupovali, môžu žiadať vrátenie peňazí za to, že platili viac než mali. Toto vyšetrovanie sa týka nielen klimatizácií, ale aj chladiarenských zariadení a tepelných čerpadiel. Podľa šéfa protimonopolného úradu Juraja Syrného sa firmy dohodli, že budú účtovať zákazníkom aspoň určité minimálne ceny, čím vlastne zákazníci platili viac, než by platili na normálnom trhu. Informuje STVR.

“Protimonopolný úrad prešetruje kartelovú dohodu medzi týmito podnikateľmi, ktorá spočívala v tom, že sa dohodli na minimálnych cenách, ktoré následne účtovali za svoje služby svojim zákazníkom. V dôsledku čoho vlastne títo zákazníci mohli platiť nakoniec vyššie ceny,“ informuje riaditeľ odboru kartelov PMÚ Juraj Syrný.

Podobná situácia sa už raz stala v Európe, keď výrobcovia veľkých kamiónov tiež tajne dohodli ceny.

Zdroj: Freepik

Súd to riešil skoro desať rokov a nakoniec rozhodol, že firmy porušili pravidlá a ľudia, ktorí si kamióny kúpili, majú nárok na náhradu škody. Ak sa u nás potvrdí kartel s klimatizáciami, zákazníci budú môcť žiadať peniaze späť, ale budú musieť preukázať, o koľko ich predraženie poškodilo.

Právnik Marián Ruňanin vysvetlil, že na výpočet škody sa použije odborník, ktorý porovná, aké by boli ceny bez kartelu a aké boli skutočné ceny. Tak sa zistí, koľko peňazí zákazníci preplatili.

“Budeme využívať služby súdneho znalca, ktorý porovnávacou metódou bude porovnávať tú cenu, ktorá bola v prípade kartelu navýšená a ktorá by bola reálne bez existencie kartelu,“ hovorí právnik Marián Ruňanin.

Slovenský zväz pre chladenie a klimatizácie na otázky o karteli neodpovedal. Zato český zväz jasne hovorí, že ak by niekto z ich členov konal proti pravidlám, môžu ho zo zväzu vylúčiť.

Protimonopolný úrad môže firmám, ktoré sa dopustia kartelovej dohody, uložiť pokutu až do výšky 10 % ich celosvetového obratu. Táto sankcia má zabrániť tomu, aby sa takéto praktiky opakovali.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova