Každý siedmy hospitalizovaný pacient na Slovensku dostane počas pobytu v nemocnici infekciu, najčastejšie sú infekcie v mieste chirurgických rán. Spôsobujú zdravotné komplikácie, závažné stavy, zlyhanie implantátov. Ale aj predlžujú čas hospitalizácie, čím výrazne zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť.
Odborníci poukázali na to, že ide o vážny problém. Podľa epidemiologických štúdií by sa však až 60 percentám infekcií dalo predísť. „Dodržiavaním správnych hygienických postupov a používaním bezpečných produktov môžeme spoločne znížiť riziko infekcií na minimum. V praxi sa stále stretávame s nesystémovým a často chaotickým používaním antiseptík a oplachových roztokov pri prevencii infekcií v operačnej rane. V tejto oblasti nám chýba jednotný, odborne podložený prístup,“ uviedla vedúca výskumného centra mikrobiológie a prevencie infekcií a nemocničná hygienička Fakultnej nemocnice Trnava Jaroslava Sokolová.
Vyvolávajú závažné stavy, odvrhnutie implantátov
„Infekcie môžu skomplikovať hojenie rán, spôsobiť zlyhanie implantátov alebo vyvolať závažné stavy. Prevenciou sa týmto komplikáciám predchádza, „ doplnila výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok (SK+MED) Katarína Danková. Podľa nej, ak štát rieši otázku konsolidácie v zdravotníctve, významné úspory vedia nemocnice dosiahnuť aj dodržiavaním správnych postupov. Znižujú nielen riziko infekcií pri operáciách, ale ušetria zdravotníctvu financie za zbytočné hospitalizácie pacientov, antibiotickú liečbu a následnú zdravotnú starostlivosť o pacienta.
Opatrne s antibiotikami
Odborníci preto apelujú na štandardizáciu používania antiseptických a oplachových roztokov, podľa nich treba preferovať klinicky overené prípravky a zabezpečiť jednotné protokoly naprieč pracoviskami. Treba dodržiavať postupy v predoperačnej, operačnej a pooperačnej starostlivosti. Zabezpečiť kontinuálne vzdelávanie zdravotníckeho personálu. Odborníci považujú tiež za dôležité Za dôležité považujú aj monitorovanie výskytu a pravidelný audit dodržiavania štandardov či zníženie neodôvodneného používania antibiotík.