Aj keď celková spotreba alkoholu v Európe klesá, niektoré krajiny si stále držia nelichotivé prvenstvá v jeho konzumácii. Ako na tom stojí Slovensko v porovnaní so zvyškom Európy?
Európa pije menej, no stále príliš veľa
Portál euronews.com upozorňuje, že podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) spotreba alkoholu v Európe za posledné dekády klesla. Napriek tomu je množstvo skonzumovaného alkoholu na obyvateľa stále vysoké.
„Žiadna úroveň konzumácie alkoholu nie je bezpečná pre naše zdravie,“ varuje WHO. Riziko vzniku závislosti, ako aj zvýšené riziko rakoviny, sa zvyšuje už pri minimálnom množstve alkoholu.
„Nemôžeme hovoriť o tzv. bezpečnej úrovni konzumácie alkoholu. Nezáleží na tom, koľko pijete – riziko pre zdravie pijúceho sa začína už pri prvej kvapke akéhokoľvek alkoholického nápoja,“ vysvetlila Carina Ferreira-Borges, dočasná vedúca jednotky pre riadenie neinfekčných chorôb pri Regionálnom úrade WHO pre Európu. „Jediná vec, ktorú môžeme povedať s istotou, je, že čím viac pijete, tým škodlivejšie to je – alebo inými slovami, čím menej pijete, tým bezpečnejšie to je,“ dodala.
Ako sa menila spotreba alkoholu?
Podľa štatistík sa spotreba alkoholu v Európskej únii znížila z 12,7 litra na osobu v roku 1980 na 9,8 litra v roku 2020, čo predstavuje pokles o 23 %. V rámci celej Európskej oblasti WHO, ktorá zahŕňa 53 krajín, vrátane Ruska, sa spotreba znížila z 12 litrov na 9,5 litra.
Aj napriek poklesu je Európa stále regiónom s najvyššou spotrebou alkoholu na svete. Ročne tu každý človek nad 15 rokov skonzumuje v priemere 9,5 litra čistého alkoholu, čo zodpovedá 190 litrom piva, 80 litrom vína alebo 24 litrom destilátov.
Slovensko a susedné krajiny v európskom rebríčku
Aj na Slovensku spotreba alkoholu mierne klesla – z 10,1 litra v roku 2010 na 9,9 litra v roku 2020. Sme teda mierne nad priemerom EÚ (9,8 litra).
Najvyššiu spotrebu alkoholu v rámci EÚ má v súčasnosti Lotyšsko s 12,1 litra na osobu, nasledované Českou republikou (11,6 litra) a Litvou (11,4 litra). Najnižšie hodnoty zaznamenalo Turecko, kde spotreba dosiahla len 1,2 litra.
Z okolitých krajín sa okrem Českej republiky umiestnili horšie ako Slovensko aj Rakúsko (11,3 litra), Poľsko (11 litrov) a Maďarsko (10,4). Ukrajina sa prieskumu, samozrejme, nezúčastnila.
Ťažké epizodické pitie: muži rizikovejší
Popri celkovej spotrebe alkoholu odborníci sledujú aj podiel tzv. ťažkých epizodických pijakov – dospelých, ktorí vypijú 60 gramov alebo viac čistého etanolu na jednu príležitosť aspoň raz mesačne.
V roku 2019 v krajinách EÚ až 19 % dospelých uviedlo, že sa takto napili aspoň raz mesačne. Medzi mužmi bol tento podiel výrazne vyšší – 26,6 %, zatiaľ čo u žien to bolo 11,4 %.
Na Slovensku malo takúto skúsenosť 19,4 % mužov a 5,2 % žien.