Mikroskopické kúsky plastu prenikli aj do najintímnejších zákutí ľudského tela. Nový výskum naznačuje, že ich stopy sa našli v sperme aj v tekutine okolo vajíčok, čo otvára otázky o vplyve na plodnosť a zdravie.
Nedávna štúdia publikovaná v časopise Human Reproduction priniesla šokujúce zistenie. Mikroplasty boli objavené v spermiách a folikulárnej tekutine (ide o tekutinu, ktorá obklopuje vajíčko vo vaječníku). Vedci analyzovali vzorky od 25 žien a 18 mužov, pričom mikroplasty sa našli v 69 % folikulárnych a v 55 % semenných vzoriek.
Tento predbežný výskum, ktorý bol prezentovaný na výročnej konferencii Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu v Paríži, síce ešte neprešiel odborným recenzovaním, ale už teraz vzbudzuje obavy, píše portál CNN.
„Predchádzajúce práce už ukázali, že mikroplasty sa môžu dostať do rôznych orgánov, preto tento nález nie je úplným prekvapením,“ uviedol hlavný autor Dr. Emilio Gómez-Sánchez z Next Fertility Murcia v Španielsku. „Prekvapilo nás však, ako rozšírený tento jav je. Nejde o ojedinelé prípady — vyzerá to, že je to celkom bežné.“
Ako sa plast dostane do krvi a potom až k bunkám života?
Mikroplasty majú veľkosť od 5 mm až po jeden mikrometer a pochádzajú z polymérov, teda chemických látok, ktoré sa vďaka svojej odolnosti a pružnosti používajú v nespočetných produktoch. Ešte menšie častice sa nazývajú nanoplasty.
„Do tela prenikajú hlavne jedením, dýchaním alebo cez pokožku,“ vysvetlil Gómez-Sánchez. „Následne sa dostanú do krvného obehu, ktorý ich roznáša aj do pohlavných orgánov.“
Mikroplasty sa už v minulosti objavili v pľúcach, mozgu, placente, semenníkoch, tkanive nosa, dokonca aj v ľudskej stolici.
Napriek týmto zisteniam Dr. Chris DeArmitt, zakladateľ Plastics Research Council, tvrdí: „Desiatky rokov výskumov a aj FDA súhlasia, že mikroplasty nepredstavujú riziko, pretože expozícia je veľmi nízka a sú netoxické.“
Možné zdravotné hrozby
Priamy vplyv mikroplastov na zdravie človeka zatiaľ nie je jasný. Chemické látky uvoľňované z plastov však bývajú spájané s hormonálnymi poruchami, niektorými druhmi rakoviny, respiračnými ochoreniami či podráždením kože.
Ženy v štúdii podstupovali odber vajíčok pri asistovanej reprodukcii, muži poskytli spermie na analýzu. Vzorky sa skladovali a pripravovali v sklenených nádobách, aby sa minimalizovala možná kontaminácia.
Vedci objavili až deväť druhov plastov. Vo viac ako polovici folikulárnych vzoriek sa našli polyamid (nylon), polyuretán a polyetylén. PTFE (teflón) a PET boli prítomné vo viac ako 30 % vzoriek. V sperme dominoval PTFE, ktorý sa našiel v 56 % prípadov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)