Myšlienka sa pritom zdá byť užitočnou ochranou pred zločincami, ale ide o skutočnú pomocnú radu alebo fámu?
V dobe rastúcej kriminality vás môžu prepadnúť aj za bieleho dňa. Jedna zo situácií, ktorá môže nastať je, že vás zlodej prinúti vybrať peniaze z bankomatu vášho účtu pod hrozbou ublíženia na zdraví.
Medzi ľuďmi sa dlho traduje fáma, že v takomto prípade, keď zadáte v bankomate PIN kód v opačnom poradí (napríklad namiesto 1234 zadáte 4321), vyberiete si peniaze a zároveň týmto krokom privoláte políciu.
Ide o skutočnú pomocnú radu alebo fámu? Myšlienka sa zdá byť užitočnou ochranou pred zločincami, ale ide len o mýtus, píše web poznatsvet.cz.
Bezpečnostní experti a bankové inštitúcie potvrdzujú, že zadanie PIN kódu odzadu nespustí žiadne ochranné zariadenie v podobe alarmu, a ani neprivolá políciu. V prípade, že máte kód 1001 alebo 1111, by vám zadávanie odzadu skutočne nepomohlo privolať príslušníkov polície.
Každý bankomat je nastavený tak, že pre úspešnú transakciu je nutné zadať správny PIN kód. Ak by ste zadali PIN naopak, systém by ho automaticky považoval za chybný a transakciu zamietne. V prípade troch po sebe idúcich chybných pokusov o zadanie PIN-u dôjde k zablokovaniu karty.
Ak sa ocitnete v situácii, keď ste nútení pod hrozbou násilia vybrať peniaze z bankomatu, odborníci odporúčajú neklásť odpor a zadať iba jeden kód, ktorým je váš PIN. Pokus o hrdinstvo či použitie neexistujúcich bezpečnostných mechanizmov môže situáciu zhoršiť. Finančné straty sú nahraditeľné, zatiaľ čo zdravie alebo život nie.
Kybernetickí podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako zneužiť dôverčivosť ľudí. Nedávno sa objavil trik, kedy podvodníci kontaktujú obete s tvrdením, že ich bankový účet bol kompromitovaný, a nabádajú ich k získaniu aktivačného kódu z bankomatu.
Kód následne zneužijú na prístup k účtu obete. Banky varujú pred podobnými praktikami a zdôrazňujú, že nikdy nepožadujú zdieľanie citlivých údajov týmto spôsobom. Nikdy tiež nezdieľajte čísla z prednej ani zadnej časti karty, či už prostredníctvom SMS správ, e-mailov alebo telefonátov. Banky cez telefón od vás nikdy nežiadajú tieto údaje.