Kedy je Medzinárodný deň mužov a kedy vznikol?

rodina muž
Zdroj: Canva
Reklama

Medzinárodný deň mužov je sviatok, o ktorom mnohí stále ani nevedia, že existuje. Zatiaľ čo Medzinárodný deň žien, ktorý pripadá na 8. marca, je v mnohých krajinách slávený verejne, s mediálnou pozornosťou a často aj ako štátny sviatok, Deň mužov zostáva viac v úzadí. Napriek tomu ide o dôležitý deň, ktorý má svoje miesto v kalendári, konkrétny význam a históriu. Kedy teda Medzinárodný deň mužov oslavujeme? Prečo vznikol a aké sú jeho hlavné ciele?

Medzinárodný deň mužov sa každoročne oslavuje 19. novembra. Tento dátum je celosvetovo uznávaný a dodržiavaný vo vyše 80 krajinách sveta. Hoci zatiaľ nejde o oficiálny štátny sviatok, jeho význam postupne rastie a získava si stále väčšiu pozornosť verejnosti, médií aj inštitúcií.

Kto a kedy s týmto dňom začal?

Myšlienka venovať mužom osobitný deň vznikla už v 60. rokoch 20. storočia, no nebola hneď uvedená do praxe. V roku 1968 ju navrhol americký profesor Thomas Oaster, ktorý chcel upozorniť na prínos mužov v spoločnosti a zároveň otvoriť verejnú diskusiu o ich problémoch. Skutočný začiatok Medzinárodného dňa mužov v podobe, ako ho poznáme dnes, sa však datuje do roku 1999, keď ho formálne zaviedol Dr. Jerome Teelucksingh z Trinidadu a Tobaga.

Dr. Teelucksingh si vybral dátum 19. november, ktorý bol výročím narodenia jeho otca. Zároveň išlo o deň, kedy si v minulosti na univerzite, kde pôsobil, pripomínali pozitívne mužské vzory. Jeho cieľom bolo vytvoriť platformu, ktorá by viedla k uznaniu mužského prínosu v rôznych oblastiach – ako otcov, synov, partnerov, kolegov, mentorov či lídrov – a zároveň upozorňovala na problémy, ktorým muži čelia.

Aké sú hlavné ciele Medzinárodného dňa mužov?

Medzinárodný deň mužov nie je určený na to, aby „konkuroval“ Medzinárodnému dňu žien. Práve naopak – cieľom je doplniť rodovo vyváženú diskusiu o spoločnosti, rodine a zdraví. Deň mužov má vlastné, špecifické posolstvá, ktoré sa každoročne pripomínajú:

Uznanie pozitívnych mužských vzorov – oslava mužov, ktorí prispievajú k spoločnosti ako otcovia, učitelia, dobrovoľníci, pracovníci, ale aj ako tí, ktorí ovplyvňujú životy iných k lepšiemu.

Podpora mužského zdravia a duševnej pohody – upozorňovanie na zdravotné problémy, ktoré postihujú mužov, vrátane vyššej miery samovrážd, rizika infarktu, závislostí či duševných porúch, o ktorých sa často nehovorí.

Zvýraznenie rovnosti pohlaví a zlepšenie vzťahov medzi pohlaviami – otvorenie dialógu medzi mužmi a ženami, ktorý vedie k vzájomnému rešpektu a porozumeniu.

Zameranie sa na sociálne, emocionálne a duchovné potreby chlapcov a mužov – vytváranie prostredia, ktoré umožňuje chlapcom rásť v zdravé, sebavedomé a empatické bytosti.

Zvýšenie povedomia o diskriminácii voči mužom – riešenie tém ako súdom pridelené otcovské práva, pracovná diskriminácia, neviditeľnosť mužských obetí domáceho násilia či kultúrne stereotypy.

Podpora rovnosti v prístupe ku vzdelaniu a zamestnaniu – zvlášť v oblastiach, kde sú muži nedostatočne zastúpení alebo kde čelia špecifickým výzvam.

Aký význam má tento deň dnes?

V súčasnosti sa Medzinárodný deň mužov oslavuje vo viac ako 80 krajinách, vrátane Veľkej Británie, Austrálie, USA, Kanady, Indie, Nórska, Jamajky, Trinidadu a Tobaga či Malty. V mnohých z nich sa 19. november spája s rôznymi osvetovými podujatiami – diskusiami, prednáškami, kampaňami v médiách a školách, a v posledných rokoch aj so zapojením firiem či neziskových organizácií.

Jednou z najviditeľnejších iniciatív, ktoré s týmto dňom súvisia, je aj tzv. Movember – celosvetová kampaň, počas ktorej si muži nechávajú narásť fúzy, aby upozornili na mužské zdravie, najmä v súvislosti s rakovinou prostaty a semenníkov, ale aj na duševné zdravie mužov. Hoci Movember nie je priamo súčasťou Medzinárodného dňa mužov, jeho ciele sú podobné a oba projekty sa vzájomne podporujú.

Je Medzinárodný deň mužov oficiálne uznávaný?

Hoci Medzinárodný deň mužov zatiaľ nie je oficiálnym sviatkom v zmysle voľna alebo štátneho uznania vo väčšine krajín, jeho význam rastie. UNESCO a ďalšie medzinárodné organizácie vyjadrili podporu jeho cieľom. V niektorých štátoch sa objavujú iniciatívy na jeho zaradenie medzi oficiálne dni povedomia (podobne ako Deň Zeme, Deň zdravia či Medzinárodný deň učiteľov).

Napríklad v Austrálii a na Novom Zélande je tento deň súčasťou verejných diskusií a mediálnych kampaní. V Indii sa každoročne konajú protesty aj oslavy, ktoré upozorňujú na nerovnováhu v rodovej rovnosti z pohľadu mužov. V Európe sa postupne dostáva viac do povedomia – v posledných rokoch sa na Slovensku či v Českej republike objavujú články, diskusie a iniciatívy pripomínajúce jeho význam.

Prečo je tento deň dôležitý?

V spoločnosti často prevláda názor, že mužom patrí „privilegované postavenie“. No realita je komplexnejšia. Muži čelia vlastným spoločenským tlakom: majú byť silní, úspešní, neprejavovať emócie, zabezpečiť rodinu, nebyť slabí. Tieto očakávania môžu viesť k potláčaniu problémov, ktoré by si zaslúžili otvorenú diskusiu – napríklad depresia, úzkosť, osamelosť, pocit zlyhania či sociálna izolácia.

Medzinárodný deň mužov preto slúži ako bezpečný priestor, kde sa o týchto témach môže hovoriť bez hanby. Nie je to sviatok len pre „mužnosť“, ale pre ľudskosť v mužskej podobe – s jej silami, slabosťami, zraniteľnosťou aj odvahou.

Zároveň vytvára priestor na prehodnotenie spoločenských stereotypov o tom, aký by „správny muž“ mal byť. Pomáha vytvárať citlivejšiu a rovnejšiu spoločnosť, v ktorej sú aj muži počutí, pochopení a podporovaní.

Medzinárodný deň mužov, slávený 19. novembra, je viac než len formálny dátum v kalendári. Je to deň, ktorý prináša dôležité posolstvo o uznaní mužskej identity v celej jej rôznorodosti. Je to príležitosť hovoriť o témach, ktoré sa týkajú zdravia, vzťahov, otcovstva, práce i vnútorného sveta mužov. Zároveň ide o krok k rovnováhe v spoločenskom diskurze – nie proti ženám, ale spolu s nimi. V konečnom dôsledku ide o podporu lepšieho, zdravšieho a citlivejšieho sveta pre všetkých – mužov aj ženy.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti