Vláda prezidenta Luiza Inácia Lula da Silvu plánuje znovuzavedenie letného času, ktorý bol pred piatimi rokmi zrušený. Už na jeseň minulého roka sa začala debata o tejto možnosti, hlavne z dôvodu klimatickej zmeny a potreby šetrenia energiou.
Brazílske vodné elektrárne, ktoré generujú väčšinu elektriny, čelili veľkým problémom počas minuloročného sucha. Píše o tom hnonline.sk.
Rozdeľujúce názory
Kým bývalý prezident Jair Bolsonaro tvrdil, že zrušenie letného času bolo správnym krokom, pretože „motal hlavu väčšine brazílskej populácie.“ Súčasný minister energetiky Alexandre Silveira má iný názor. Kritizoval toto rozhodnutie ako nezodpovedné a neopodstatnené. Označil rozhodnutie za extravaganciu, ktorú si krajina nemôže dovoliť.
Energetická kríza a klimatické výzvy
Krajina zažila historické sucho, ktoré dramaticky ovplyvnilo vodné zdroje. Elektrina zdražela približne o 20 % a návrat k letnému času by podľa odborníkov mohol znížiť spotrebu o tri percentá, čím by sa ušetrili milióny dolárov. Suely Araújo z Klimatického observatória upozornila, že dostupnosť vody v hlavných hydroregiónoch by mohla do roku 2040 klesnúť až o 40 %.
Denné svetlo a jeho vplyv
Niektorí obyvatelia si pochvaľujú dlhšie svetlo v letných večeroch. „O 5:19 ráno už je vonku jasno. Chýba mi letný čas,“ komentovali na sociálnych sieťach. Naopak, ľudia, ktorí cestujú do práce skoro ráno, návrat letného času kritizujú. „Musím odísť do práce o piatej ráno. Predstavte si, že vyjdete von a čakáte na autobusovej zastávke bez svetla. Brazília je nebezpečná,“ hovorí Bruna Mendonçaová, ktorá zdôraznila nebezpečenstvo nočných ciest.
Globálna diskusia o čase
Nie len Brazília, ale aj ostatné krajiny sa zaoberajú otázkou letného času. Kým napríklad Azerbajdžan, Mexiko či Samoa letný čas zrušili, Jordánsko, Namíbia a Turecko ho zaviedli natrvalo. Spojené štáty sa stále nezhodli – Donald Trump v minulosti podporoval trvalý letný čas, no neskôr volal po jeho úplnom zrušení.