Klimatológ ZHODNOTIL tohtoročnú zimu: Bola bez výrazných extrémov, pravdepodobne skončí ako teplotne normálna a veľmi suchá

Ilustračné foto. Zdroj: Unsplash/Jillian Amatt - Artistic Voyages, Emily Toycen
Reklama

Tohtoročná zima pravdepodobne skončí ako teplotne normálna a veľmi suchá. December bol teplotne normálny, január nadnormálny a február bude normálny alebo podnormálny. Vďaka februárovému ochladeniu sa predišlo skorému nástupu vegetačného obdobia. Pre TASR to zhodnotil klimatológ Pavel Matejovič.

Január bol teplý

„Ak by počasie pokračovalo v januárovom trende a teploty by vystupovali aj vo februári nad 15 stupňov Celzia, hrozilo by, že niektoré ovocné stromy by mohli rozkvitnúť už začiatkom marca, ako sa to stalo vlani. Aktuálne taký stav už nehrozí,“ tvrdí Matejovič.

Najsuchšia zima v histórii meraní

Z hľadiska zrážok však bude podľa neho tohtoročná zima patriť k najsuchším zimám v histórii meteorologických meraní. Okrem iného sa to prejavuje aj chýbajúcim snehom na horách. Súvislá snehová pokrývka sa nachádza len vo vysokých horských polohách, no aj tam je jej hrúbka na túto ročnú dobu veľmi nízka. „Najviac snehu je aktuálne na Chopku, kde má výšku asi jeden meter, na Lomnickom štíte je o 50 centimetrov snehu menej. Bežne tam býva o takomto čase asi o dva metre snehu viac. Napríklad počas vlaňajšieho februára, ktorý bol extrémne teplý, bolo v rovnakom období na Lomnickom štíte viac ako tri metre snehu,“ skonštatoval odborník.

Poukázal na to, že Slovenský hydrometeorologický ústav aktuálne monitoruje výrazné až výnimočné sucho na takmer celom západnom Slovensku. Lokálne na Záhorí, Hronskej pahorkatine a okolí Bratislavy sa vyskytuje extrémne pôdne sucho.

Rozhodujúcou bude prvá polovica jari

V prípade, ak sa v najbližších týždňoch nevyskytnú výdatnejšie zrážky, na začiatku vegetačného obdobia môže byť veľmi nepriaznivá situácia, ktorá môže negatívne ovplyvniť najmä poľnohospodárov a lesníkov, tvrdí Matejovič. Snehová pokrývka totiž predstavuje prirodzenú zásobáreň vody. „Počas jarného odmäku zásobuje topiaci sa sneh vodné toky, vďaka ktorým sa voda dostáva k vegetácii. Okrem toho na jar postupne teplota rastie a zvyšuje sa výpar. Ak je zrážok nedostatok, krajina sa ešte viac vysušuje,“ priblížil klimatológ s tým, že rozhodujúcim obdobím z hľadiska zrážok bude prvá polovica jari.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova