fbpx

Koľko poradcov majú ministri vo vláde? Rekordérom je minister pôdohospodárstva Richard Takáč

Reklama
V aktuálnej vláde má najviac poradcov minister pôdohospodárstva Takáč zo strany Smer. Zdroj: FB/Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR

Rozdávať rozumy a poberať kráľovské peniaze? Na ministerstvách nič výnimočné. Mnohí členovia vlády sa obklopili poradcami, ktorý im pri riadení rezortu a rozhodovaní pomáhajú. Tých za ich služby krásne platia a odmeňujú. Rekord v ich počte pritom aktuálne drží minister pôdohospodárstva Richard Takáč, ktorý nedávno vymenoval 12-člennú skupinu poradcov.

Predsedovia vlády a ministri často nedokážu svojimi skúsenosťami pokryť všetky oblasti, ktoré spadajú pod ich úrad a preto si po vymenovaní do funkcie vytvoria svoj tím – skupinu poradcov, s ktorými konzultujú rôzne otázky, informuje Zdravotnícky denník.

Žiadnych poradcov nemá minister životného prostredia Tomáš Taraba, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková, minister zahraničných vecí Juraj Blanár, či minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi. Ministerstvo vnútra na čele s Matúšom Šutajom Eštokom tieto údaje neprezradilo.

Rekordérom je Takáč

V aktuálnej vláde má najviac poradcov minister pôdohospodárstva Takáč zo strany Smer.

Ten na začiatku marca v priestoroch ministerstva vymenoval dvanásťčlenný zbor poradcov. Tí budú svoje funkcie vykonávať bezodplatne.

„Som rád, že sa nám podarilo vyskladať kvalitný odborný tím poradcov. Teší ma, že nikto z nich nepožadoval mzdu, ani si nerobil nárok na honorár. Dvanásť členov som vymenoval na úvod, to sa však môže meniť a nevylučujem, že sa ich počet časom aj zvýši,“ povedal Takáč.

Takáč oslovil ľudí z rôznych oblastí ako napríklad zástupcov poľnohospodárskych a potravinárskych organizácií, akademickej obce, lesníctva, či predstaviteľov samospráv. Na ministerstve vzniká aj antibyrokratická skupina.

Tá má odbúravať byrokraciu v súlade s európskymi predpismi.

Za Takáčom nasleduje minister dopravy

Druhú najpočetnejšiu skupinu poradcov má minister dopravy Jozef Ráž mladší. Pre tohto ministra pracuje desať poradcov. Poskytujú mu poradenskú, konzultačnú a analytickú činnosť v rôznych oblastiach. Je to napríklad cestná, letecká alebo železničná doprava, vplyv na životné prostredie, legislatívne úpravy, bytová politika, mestský rozvoj, územné plánovanie, cyklodoprava a podobne.

Výška odmeny poradcu na ministerstve dopravy sa pohybuje v rozpätí od 35 eur do 60 eur za hodinu.

Minister školstva Tomáš Drucker má celkovo štyroch poradcov. Ministrovi poskytujú odborné poradenstvo, príprava stanovísk a analýz pre potreby ministra školstva v oblastiach digitalizácie a učebnicovej politiky, kurikulárnej reformy a interaktívne tréningy projektového riadenia, národnostné školstvo a inkluzívne vzdelávani.

Aj s jedným sa všetko dá

Iba jedného poradcu majú minister investícií Richard Raši, ministerka kultúry Martina Šimkovičová, minister práce Erik Tomáš, minister financií Ladislav Kamenický a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie