KONIEC doby kešu? Projekt DIGITÁLNEHO eura opäť pokročil

Reklama

Ešte pred dvoma rokmi sa zdalo, že digitálne meny budústnosti sú len otázkou času. Centrálne banky po celom svete intenzívne pracovali na ich vývoji a mnohé krajiny predpokladali ich skoré zavedenie. Dnes sa však ukazuje, že tento proces nenapreduje tak hladko, ako sa očakávalo.

Približne tretina centrálnych bánk sa rozhodla projekt digitálnych mien odložiť na neurčito. Medzi nimi sú aj Spojené štáty, kde novozvolený prezident Donald Trump dokonca oficiálne zastavil vývoj digitálneho dolára.

Prečo USA stopli digitálny dolár?

Amerika bola v oblasti digitálneho dolára už dlhšie pozadu. Hlavným dôvodom bola obava z kontroly nad finančnými tokmi občanov. Keď sa Donald Trump opäť ujal funkcie prezidenta, jeho administratíva okamžite vydala nariadenie zastaviť vývoj tejto digitálnej meny. Tento krok podporila aj kryptomenová komunita, ktorá videla v digitálnych menách centrálnych bánk priamu konkurenciu voči tradičným decentralizovaným kryptomenám, ako je bitcoin.

Európa ide opačnou cestou

Ako uviedol Finreport.sk, kým USA zastavili vývoj, Európa naďalej intenzívne pracuje na zavedení digitálneho eura. Európska centrálna banka (ECB) na sklonku minulého roka zverejnila podrobnosti o svojom pláne. Pracuje na výbere externých poskytovateľov služieb a skúma preferencie budúcich používateľov. Ak všetko pôjde podľa plánu, digitálne euro by mohlo byť realitou už v roku 2027.

Aké výhody prinesie digitálne euro?

Cieľom digitálneho eura je spojiť výhody hotovosti s pohodlím digitálnych platieb. Používatelia by si mohli vybrať, či budú platiť fyzickými peniazmi, klasickými digitálnymi transakciami alebo novým spôsobom cez digitálne euro. Navyše, táto mena by mala fungovať aj offline. To znamená, že platby by boli možné aj bez internetového pripojenia, čo by mohlo byť užitočné v prípade výpadkov siete alebo v oblastiach so slabým pokrytím.

Budúcnosť bez hotovosti?

Aj keď mnoho krajín váha so zavedením digitálnych mien, Európa vidí v tomto projekte veľký potenciál. Hotovosť síce nezmizne zo dňa na deň, no digitálne euro by mohlo znamenať významný krok k bezhotovostnej budúcnosti. Otázkou zostáva, ako na túto zmenu zareagujú obyvatelia a či budú ochotní prijať nový spôsob platenia ako bežnú súčasť svojho života.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis